Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

ABC woblerarstwa;-)


MagnuM

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Witam.

CZy nie mysleliscie moze zeby formy zrobic z poliweglanu ? Material bardzo twardy po zastygnieciu , podgrzewa sie go do 380C , zastyga w okolo 5minut -wystarczy przedmuchac sprezonym powietrzem , po zastygnieciu jest twardy jak szklo .

Mozna takrze robic jerki tonace poprzez wstrzykniecie do formy pod cisnieniem (kompresor ) . I material dosc tani do zakupu w formie granulatu .

Mozna takrze dodac do rozgrzanego materialu elementy blyszczace : brokat itp kolorowe opilki metalu i bedzie efekt holograficzny .

Na razie to teoria , w przyszlym tygodniu zakupie troche materialu i jak bede mial czas dam znac jaK WYCHODZA formy z tego materialu .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł przyszedł mi do głowy po przeczytaniu wlasnie tego calego topicu a w szczegolnosci o robieniu woblerow z form .

Pracuje w firmie ktora produkuje plyty DVD i wlasnie do tego uzywa sie poliweglanu wtryskiwanego na wtryskarkach ( tylko taka zabawka kosztuje kilkaset tys zl :()

W kazdym razie , poliweglan kupuje sie jako granulat , trzeba poszukac na necie , mozna takze uzyc granulatu polipropylenu . poliweglan trzeba podhrzac do OK 350- 380C . Po zastygnieciu jest twardy jak szklo , ale w przeciwienstwie do szkla nie peka i sie nie kruszy w duzej masie -wykonana forma z poliweglanu bedzie prawie niezniszczalna a i latwiej zrobic niz np metalową. Jedynym problemem bedzie jesli uda sie go juz podgrzac w warunkach domowych do takiej temperatury jest to ze na wykonanie odlewu polowy woblera mamy zaledwie minutke ale mysle ze jest to czas wystarczajacy . Sam material nie jest szczegolnie drogi w formie granulatu tylko nie wiem czy nie trzeba od razu kupic worka 25KG . Polipropylen jest takze OK kosztyuje ok 5zl za KG i jest barwy bialej i troszke lzejszy od poliweglanu i nawet jesli nie jest wtryskiwany pod cisnieniem nie zostaja w nim pecherze powietrza .

Cena poliweglanu OK 10zł za kg .

Natomiast juz poza formamy przyszedł mi pomysł zeby z samego poliweglanu robić Jerki (ew woblerki tonace bo poliweglan przetopiony nawet w bardzo malej ilosci jest ciezki ) .

Bez problemu dalo by sie uzyskac efekgty jak w woblerach Glass Shad rapali - dodac brokatu lub czego dusza zapragnie .

Problemem przy robieniu woblerow z poliweglanu bedzie wtryskiwanie go pod cisnieniem do formy - na razie nie wiem jak ten problem rozwiazac .

Na razie to teoria ale podejrzewam ze jak uda mi sie odkupic kilka kilogramow z firmy to zabiore sie za to moze nawet w firmie uda mi sie zrobic taka forme :)

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie .

Wiec tak zrobilem na szybko probe w pracy i odcisnalem polowke woblera w rozgrzanym poliweglanie - efekt bardzo dobry idealne odwzorowanie kazdego najmniejszego szczegolo.

Wiec teraz pozostaje tylko wymyslic domowy sposob zeby podgrzac go do 280c :)

W kazdym razie jest to calkiem dobry material na forme i praktycznie niezniszczalna :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pomysł niezły

a czy poliwęglan nie przykleja się do odciskanego modelu?? to też by było duże ułatwienie bo przy żywicy wystarczy drobny błąd i nie wyjmiemy modelu z formy..... :( a wtedy cała zabawa od nowa

i ciekawe jak z przyklejaniem sie żywicy do poliwęglanu bo Szeryf pisał aby model z ramką układać na plexi i wtedy zalewać bo żywica epoksydowa się do tego nie klei

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

nareszcie udłao mi się uzyskać zadowalające mnie efekty robiąc 100% wg metody Szeryfa, pazłotka użyłem ze śmietany i margaryny, dobrze się układa jedyne zmarszki powstają na grzbiecie i brzuchu wobka ale to się zakryło lakierem bezbarwnym i po pomalowaniu nic nie widać

metoda faktycznie przy większej ilości form (ja mam 4 szt to trochę mało) jest wydajna i czekając na utwardzenie żywicy możemy wykańczać już gotowe

oto mała próbka

wobki wyjęte z formy i naddatek folii obcięty nożyczkami:

f57a6717275cc317m.jpg

od góry 4cm, 6,5cm, 6cm, i 5,5cm

a tu gotowy model (7cm) na piątą formę, dziś w gips a jutro robienie połówek i może już zaleję żywicą,

621d16d5fc731494m.jpg

model jest w wzorowany na znanym wyrobie ;) ale jest w 100% wyciosany mymy ręcami :) (wobki ze zdjęcia powyżej też z moich modeli)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no też mi się podobają :lol:

gotowce to jutro, bo dziś skończę malowanie

jeśli chodzi o slidera to nie wiem, muszę pokombonować, z moich skromnych doświadczeń wynika, że z tonącymi jest trochę mniej problemu i jeśli ogon bedzie cięższy od głowy to nawet lekkie szarpnięcie powoduje niezły zwrot, tak na logikę to normale bo wtedy cięższy ogon dostaje większego przyśpieszenia i pędzi do przodu szybciej niż głowa :) ale nie jestem tego pewien bo zrobiłem dopiero kilka takich z balsy ( i to dawno) i może poprostu tak wyszło

sądze, że zrobię kilka szt z różnym rozmieszczeniem ołowiu i dopiero wtedy coś można powiedzieć, postaram się to przedstawić na forum

a może ktoś to już dokładnie wie i sie podzieli takimi informacjami........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ja chyba z dwa lata temu zrobiłem zdjęcie rentgenowskie z góry i boku tonącemu i rozkład ciężaru wyglądał mniej więcej tak jak mówisz z tym że był jeszcze przesunięty na bok wzdłuż osi a pływającego nie próbowałem robić więc nie wiem za wiele na ten temat, ale kierując sie twoim rozumowaniem może wystarczy tylko zmniejszyć ciężar a pozostawić jego rozkład może to wystarczy do prawidłowej pracy, albo też spróbować tego sposobu z prześwietleniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto zdjęcie wobków prawie gotowych brakuje oczu i sterów ale widać co można zrobić

854f8e57dc3672f6m.jpg

ten na samym dole trochę nie bardzo bo to jeden z pierwszych i pazłotko to byle jakie dałem aby było ale dwa pozostałem już wyszły spoko

9ec776f729c3bafbm.jpg

tutaj trzy od góry to nie oklejane na samym dole oklejony tkaniną ale już po wyęci z formy te były robione z żywicy poliestrowej jako "golasy"

4585e2395bed6c6am.jpg

a tu moje struganie, bo czasem mnie naleci na takie dłubanie od góry: balsa, lipa, i jakaś pianka, oklejone pazłotkiem z papierosów i ostatni własnoręcznie przez moją żonę ;) namalowaną "grafiką" kredkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jestem pełen podziwu, super najbardziej podoba mi się ten kredkowany jest fajniutki ale i pozostałe też ok. A jakie masz doświadczenia z golasami cz nie lepiej i szybciej je wykonywać

ja właśnie przygotowuję formy z gumosilu do poliuretanu myślę ze będzie dużo szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie golasy wychodzą szybciej ale oklejne są bardziej chodliwe ;) i mi się podobają

mam dwie formy z gumolsilu ale nie nadają się do metody ze styropianem (gdyby je wykonać jak formy z żywicy to by były), natomiast do poliuretanu pewnie by się nadały (robiłem w nich z poliestru i mikrobalonu)

zastnawia mnie jak się taka forma zachowa po wtryśnięciu pianki tzn o ile się odkształci

golasy najlepiej chyba wykonywać właśnie w formach silikonowych bo nic się do nich nie czepia;) jak robiłem w żywicznych to raz ledwo wyjołem (wydłubałem) wobka coś niedokładnie było posmarowane rozdzielaczem....

albo stosować jakieś dobre rozdzielacze bo ja jestem na etapie przeterminowanego wosku do układania włosów :D, maży mi się rozdzielacz w spraju psik i już gotowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem jako rozdzielacz najcieńszą folię spożywczą też dobre efekty, ale jednak do sylikonów nie trzeba nic, ja próbuję wykonać na próbę tym samym sposobem co i z żywicy czyli dwódzielną trochę mam obawy jak zachowają się kołki prowadzące bo jednak gumosil jest elastyczny ale spróbuje trochę mi brak czasu a na domiar sąsiad zabronił mi wykonywać jakichkolwiek prac w piwnicy, same problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Widzę, że temat ożył na nowo. Cieszę się bardzo, że jeszce się chce komuś tak jak mi :).

Wrzucę kilka zdjęć moich wyrobów testowych:

1. Jeszcze nie obrobione

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f5f71e91dc6bf28c.html

2. Wykończone

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aa63dae847d4730f.html

3. A tak działa niebieski, na razie skusił maluszka ale zawsze to coś:)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/33dab495016a2999.html

Czekam na wasze testy z jerkami bo sam nie wiem jak rozłożyć obciążenie. Teraz nie mam na testy czasu bo jak wolna chwila to lecę na d wodę. Jak przyjdzie zima to sie zbiorę i bedę robiła dalej z foremek:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem kołki na stałe w jednej połówce z gwoździ z łebkiem o dużej średnicy, w silikonie możemy sobie na to pozwolić bo jest elastyczny,ja jak wyciągałem z formy to ją delikatnie skręcałem w jedną i drugą stronę i ładnie się otwierała,

dodatkowo na jednej połówce mam takie stożkowe wypustki z których powstały stożkowe wgłębienia w drugiej połówce :), (znaczy się powstawały odwrotnie)

wykonując jak formy z żywicy poprostu ustawia się stożki z plasteliny i gotowe, myślę że to pomaga bo same kołki mogą się szybko wyrobić w silikonie a tak jest dodatkowa stabilizacja

myślałem też aby kołki wykonać z teflonu bo chyba to też antyczepliwe do żywicy czy pianki ale nie miałem tego w ręce i nie wiem czy wytrzyma (jak zapomnimy gwoździa posmarować czymś tłustym to potrafi złapać i trochę ciężko wyciągnąć wobka wtedy)

a z tą folią spożywczą to mnie wczoraj wieczorem olśniło:) jak robiłem gipsowe odlewy modelu slidera :) (w przyszłym tyg pewnie powstanie nowy wobek z mojej stajni :D:D:D:D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ostro jedziesz ja póki co szukam jakiegoś lokum bo nie mogę się narażać upierdliwemu sąsiadowi, wczoraj znalazłem stronkę sklepu on line mają w nim piankę ale droga i nie mam pewności czy spełni oczekiwania, tu masz linc do niej powiedz co sądzisz o tym?

http://sklep.hanpol.krakow.pl/product_info.php?products_id=88

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z tym pomieszczeniem to masz ból...........

co do pianki to już kiedyś o niej czytałem że ktoś kupił i używał do produkcji woblerów niestety nie wiem jak efekty

gęstość ma 25-34kg/m3 a to z tego co wiem za mało, wyjdzie wobek ale miękki coś jak pianka montażowa

gęstość dobrej pianki powinna wynosić jak tej PUREX WG 30200 OR firmy Polychem Systems i wiem że z tej są robione wobki ale nie wiem gdzie kupić mniejszą ilość.......

wiem też, że do wobków (powiedział mi to gość z tych zakładów) używają pianki Izopianol 50/110E Zakładów Chemicznych Zachem z Bydgoszczy ale też sprzedają duże ilości, ale jak ostatnio patrzyłem to znikneła z ich oferty :(........

co do ilości to dzwoniłem jakiś czas temu, może coś się zmieniło więc można ich pomęczyć

są to pianki co do którch jest pewność, że wobki z nich wychodzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piana 2k sie nie nadaje osobiscie to sprawdzilem wobki wychodza mieciutkie mimo uzyskania sporego cisnienia w formie natomiast formy wykonane z gumosilu sa rewelacyjne nic nie daje takiej gladkosci a kolki prowadzace powinny byc czescia formy ja wkladam 4 rurki centymetrowej dlugosci do pierwszej czesci formy po zalaniu i utwardzeniu wyjmuje je i inastepna czesc formy wykonuje na pierwszej co daje w 100%centryczne skladanie formy po zalaniu a rozdzielacz w spreiu jest w ofercie firmy ktora sprzedaje gumosil i polastosil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jest forma do jerka

połówki wyjęte z gipsu, akumulatorek na zdjęciu jest rozmiaru AA (zwykły paluszek):

710da71fbdba80ddm.jpg

gotowa forma (brak kołków prowadzących):

6ebbec40334e3344m.jpg

testowe wyciskanie sreberek :) :

0266a12900d006abm.jpg

ogólnie jest to forma, z której jestem najbardziej zadowolony, jeszcze najważniesze - czy a raczej jak wyjdą wobki i jak będa pracować myślę że dziś zrobię test ale z żywicy z mikrobalonem (ze trzy szt z różnym rozmieszczeniem ołowiu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.