Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Szczupak-metody i sposoby


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Widze ze temat dosc dlugo sie ciagnie no i ile fachowcow tyle teorii :grin: Ze swojego skromnego doswiadczenia moge doradzic tyle:

1. Jezeli zywiec to tylko ploc wzdrega ewentualnie karas! Otwarta woda ok 30 - 50 cm pod powierzchnia. Drobnica ok 45 cm trzymac sie bedzie brzegu i przybrzeznej roslinnosci. Chcac zlapac na zywca wiekszy okaz rzucalem dalej od brzegu - na niewielkim gruncie okaleczona kotwiczka ryba wyklada sie na powierzchnie co prowokuje drapieznika do ataku!

2. Spinning - wyzsza szkola jazdy! Trzeba cwiczyc uczyc sie poznawac srodowisko eksperymentowac! Wszystko co robisz musi byc dla szczupca czyms ciekawym niecodziennym! Jestem ciekaw ile jeszcze tajemnic kryje ta metoda polowu? Dzis bierze na "wleczonego" wczoraj na "szarpanego" innym razem wogole na cos nietuzinkowego :cool:

Do tej pory lowilem czesciej na zywca - Odra Barycz jez. Dominickie Ryczen Mietkow i inne moje najczestsze lowiska i najlepsze efekty jak do tej pory tylko na zywca - patrz pkt 1.

Teraz zaczynam przygode ze spinem nazrazie sie ucze pytam czytam i obserwuje :razz: to chyba najlepsza metoda na "rybe zycia" :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 378
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
1. Jezeli zywiec to tylko ploc wzdrega ewentualnie karas!

Być może masz rację, ale czy oby na wszystkich zbiornikach to się sprawdzało? :)

Ja osobiście nie wędkuje metodą na żywca, jakoś nie przypadła mi do gustu wole pomachać spiningiem :)

Pozdrawiam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze w wiekszosci lowisk te gatunki beda najodpwiedniejsze - wystepowanie ich niemalze we wszystkich polskich wodach stawia je na pierwszym miejscu! A jeszcze jedno co zaobserwowalem. Jesli zywczyk ucieka w jakies zarosla trzcinki itp to dajmy mu tam posiedziec jak bedzie tam szczupak to napewno spokojnie nie bedzie sie zachowywac a napewno przylozy. Mocny zestaw i nie grozne nam zadne chaszcze jedynie stracimy przynete :cool:

Sam osobiscie zamierzam wiecej czasu poswiecic spiningowi zobaczymy jakie beda efekty :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! :mrgreen:

Chciałbym sie dowiedzieć kiedy zacinacie branie szczupaka na spławik, ploć 12cm ,kotwiczka,7m od brzegu. Dziś miałem branie czekałem z 2 min i zaciolem i ryby nie było(plotki).

Za szybko zaciolem czy za pózno. ??:grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli szczupak weźmie spławik pod wodę zaczyna ją "obgryzać" :razz: obserwuje co sie dzieje i po jakimś czasie jak zaczyna odjazd na wodę to go tnę. Ale tak jak napisał jaross płoć mogła być żle zachaczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Od niedawna posiadam dzialkę kolo bydgoszczy.

Nigdy przedtem nie próbowalem swoich sil w wedkarstwie.

Jednak chce sie nauczyc podstawowych rzeczy.Moja najwieksza rybma to byl okon

Kolo dzialki jest jeziorko wiem ze plywaja tam szczupaczki,okonki i jeszcze inne

chcialbym zlowic szczupaka ale nie wiem jak :D wiec tu moja prosba powiedzcie co mam kupic w wekdarskim i jak to bybylo mozliwe aby to bylo tanie. jak mam to zmontowac jak zarzucac i wogule oguldne rady

i jeszcze jedno pytanko co to sa przepony??

dzieki z góry:*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elo no ucz sie i wciagaj :mrgreen: przypon to jest odcinek zylki do ktorego jest zawiazany haczyk i jest on doczepiony do zylki glownej od ktorej musi byc ciensza zylka aby w przypadku braku szans z ryba lub zaczepu itp zerwac tylkoprzypon ktory mozna szybko zmienic. Jak masz male jeziorko szczupakowe to najlepiej na zywca na splawik jest o tym na forum sporo napisane musisz wiele poczytac i zobaczyc a pozniej trenowac praktycznie, pamietaj szukaj i czytaj.pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypon to jest odcinek zylki do ktorego jest zawiazany haczyk i jest on doczepiony do zylki glownej od ktorej musi byc ciensza zylka aby w przypadku braku szans z ryba lub zaczepu itp zerwac tylkoprzypon ktory mozna szybko zmienic

jaross, doprawdy, na szczupaki najlepiej zrobić przypon z cieńszej żyłki od głównej i do tego dowiązać przynętę? :mrgreen: Teoria o tyle ciekawa, co mocno kontrowersyjna :mrgreen:

pawcio123, to co napisał jaross, odnosi się do białorybu, a nie do szczupaków.

Przypon w przypadku połowu szczupaków to faktycznie kawałek linki pomiędzy żyłką lub plecionką główną a przynętą. Tyle, że w tym przypadku musi on być wykonany z linki stalowej lub wolframowej. Wszystkie inne materiały odpadają, w tym fluorocarbon, bo po prostu szczupak je przetnie zębami. Ostatnio co prawda pojawiły się przypony tytanowe, pewnie też dają radę, ale nie wypowiadam się, bo nie testowałem. Absolutnie minimalna długość to 30 cm.

Jeżeli wybierasz się na szczupaki, to najpierw wybierz metodę połowu: w grę wchodzi spinning, żywiec, ewentualnie martwa rybka ( choć to ostatnie też jest nieco kontrowersyjne, ale są tacy co łowią szczupaki na trupka i to ponoć z niezłymi rezultatami. Ale zostańmy przy żywcu i spinningu.

Jeżeli zupełnie brak Ci doświadczenia, a masz tylko kilka dni, to raczej chyba wybrałbym żywca. Do spinningu potrzebujesz więcej specjalistycznego sprzętu i umiejętności.

A co masz kupić w wędkarskim? Poczytaj forum, jak dobrać sprzęt. Ogólnie potrzebujesz pozwolenia na wędkowanie, karty wędkarskiej, kija, kołowrotka, żyłki lub plecionki (jeżeli ma być tanio to raczej żyłka), spławika żywcowego, obciążenia, przyponów stalowych lub wolframowch, haków lub kotwic. Jeżeli pójdziesz do wędkarskiego i przedstawisz swój problem, na pewno sprzedawca dobierze Ci odpowiedni sprzęt. Jeżeli sam chcesz się dowiedzieć, to poczytaj forum. Pytań o żywca było sporo. Dział spinning i żywiec, drapieżniki, sprzęt.

A jak zmontować zestaw i gdzie rzucać? Poczytaj forum. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypon to jest odcinek zylki do ktorego jest zawiazany haczyk

To jest do białorybu. Przypon w spiningu jest to stalowy lub wolfarmowy drucik, dowiązany do żyłki głównej, po to, bo jakbyś przywiązał przynętę od razu do zyłki głównej, to szczupak przeciąłby żyłke z łatwością, a przypon jest do tego, aby tej żytłki nie przeciąć;p

lol, solver, szybszy byłeś;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe :lol: jakby poczytal o szczupakach to wiadomo ze stalka albo wolfram logiczne jak napisalem jest duzo, a sam przypon jak pytal zeby wyjasnic co to jest ogolem a nie odrazu do szczupakow, nie wiem jak dla was ale dla mnie stalka czy wolfram na szczupaki to juz nie przypon tylko uchodzi pod jego nazwa nie sadzicie :lol::!::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaross, chłopak twierdzi, że jest całkiem zielony i że chce złowić szczupaka. Pyta, jak zmontować zestaw, jak łowić i co ma kupić, właśnie na tego szczupaka. I na końcu pyta co to jest przypon. A Ty mu odpowiadasz, że żyłka cieńsza niż główna. Troszkę nie zgodne z kontekstem, nieprawdaż? To mniej więcej tak, jakby zapytał na końcu co to jest przynęta, a Ty byś mu odpowiedział że pęczak. Niby prawda, ale dość ciężko złowić szczupaka na pęczak - pytanie było w określonym kontekście i takiej mu należało udzielić odpowiedzi.

wiadomo ze stalka albo wolfram logiczne

Dla Ciebie tak, dla pawcio123 niekoniecznie. Inna sprawa, że pytanie zadane bardzo ogólnie i wskazujące na lekkie lenistwo pytającego :wink:

nie wiem jak dla was ale dla mnie stalka czy wolfram na szczupaki to juz nie przypon tylko uchodzi pod jego nazwa nie sadzicie :lol::!:

My osobiście solver nie sądzimy :mrgreen: Przypon to przypon. Linka łącząca linkę główną z przynętą. A że bywają różne przypony ze względu na cel jaki chcemy osiągnąć, to już inna sprawa.

Nazwa "stalka" czy "wolfram" to skrót myślowy, określenia żargonowe. Ci, którzy trochę łowią wiedzą o co chodzi. A pełna nazwa to właśnie przypon stalowy i przypon wolframowy. I na takiej samej zasadzie, jako że łowie wyłącznie na spinning mógłbym napisać, że dla mnie przypon to tylko wolfram albo stalka, a cała reszta podpada tylko pod tą nazwę, ale to nie oznaczałoby, że przypony z cienkiej żyłki w powszechnym mniemaniu wypadłyby z kategorii przyponów. Na poparcie twierdzenia, że to nie tylko moja teoria śnurek : http://pl.wikipedia.org/wiki/Przypon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Witaj, poświęć wolne dni na lekturę forum a znajdziesz większość odpowiedzi. Ewentualnie dopytaj w odpowiednich tematach. Korzystaj z opcji szukaj- inaczej pod nickiem zobaczysz wydłużającą się flagę szturmówkę :mrgreen::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół papierosa można spokojnie wypalić, zanim będzie odpowiednia pora na zacięcie szczupaka na żywca;-)

Jeśli chcesz żeby hak miał w bebechach to jak najbardziej, można wypalić fajke, wypic brosia i jeszcze wysikać sie w krzakach :twisted:

Ja zacinam praktycznie od razu jak zaczyna odjazd z żywcem, na 90% zacięty jest w pysk.

Pozdrawiam Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół papierosa można spokojnie wypalić, zanim będzie odpowiednia pora na zacięcie szczupaka na żywca;-)

Jeśli chcesz żeby hak miał w bebechach to jak najbardziej, można wypalić fajke, wypic brosia i jeszcze wysikać sie w krzakach :twisted:

Ja zacinam praktycznie od razu jak zaczyna odjazd z żywcem, na 90% zacięty jest w pysk.

Pozdrawiam Wojtek

Powiem tak, wole alby szczupol mial hak w bebechach , a niżeli miałby mi spiąć się w czasie holu. Oczywiście jeżeli mam go zabrać ze sobą :mrgreen::mrgreen: Tak w ogóle, to zacinam aż zobaczę zdecydowany odjazd. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robie tak samo, gdy tylko widze branie szczupaka od razu go tne, i to z dwa razy pierwszy raz mocno potem lekko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój dziadek który na żywca łowił większość życia z całkiem sympatycznymi efektami, ucząc mnie łowienia na żywca powiedział: policz w wolnym tempie do 10. wtedy nie zatniesz za szybko, ale też nie pozwolisz aby szczypak zapiął się za "bebechy". uważam, że dla początkujących to najlepszy sposób. jak troche połowisz to sam będziesz widział czy to już.... :wink:

pozdrawiam :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

- co do czekanie na zaciecie, rozne sa poglady. kiedys czytalem jak zawodowcy co lowia sztuki po 12/15kg w gole nie zacinaja tylko odczekuja dosc dlugo i potem przystepuja do powolnego zwijania zestawu, a gdy ryba zaczyna czuc opor sama sie zacina.

- oczywisie mozna tez po odczekaniu chwilki zaciac.

- kiedys tez bylo mowione, ze szczupak najpierw atakuje rybe ( pierwsze zanurzenie splawika ), a dopiero po chwili ( gdy ja obruci odpowiednio) przystepuje do konsumcji ( drugie zanurzenie)

- osobiscie stosuje jedna wedke na drgajaca szczytowke, druga na splawik. na szczytowke gapie sie non topa, a na splawik co jakis czas, jesli go nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół papierosa można spokojnie wypalić, zanim będzie odpowiednia pora na zacięcie szczupaka na żywca;-)

Jeśli chcesz żeby hak miał w bebechach to jak najbardziej, można wypalić fajke, wypic brosia i jeszcze wysikać sie w krzakach :twisted:

Ja zacinam praktycznie od razu jak zaczyna odjazd z żywcem, na 90% zacięty jest w pysk.

Pozdrawiam Wojtek

Powiem tak, wole alby szczupol mial hak w bebechach , a niżeli miałby mi spiąć się w czasie holu. Oczywiście jeżeli mam go zabrać ze sobą :mrgreen::mrgreen: Tak w ogóle, to zacinam aż zobaczę zdecydowany odjazd. :lol:

Ta wypowiedzia mnie normalnie zszokowales :shock:

Wolisz zeby szczupak mial haczyk w bebenach niz zeby Ci spadl podczas holu?

Ludzia ktorzy maja takie poglady powinno sie karte wedkarska zabierac!

No siwy dym normalnie...skad Ty masz kur** wiedziec czy szczupak jest w ogole wymiarowy?

No nie... :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.