Tekst nieco poprawiony - wysłałem też z prośbą o pomoc w korekcie do https://www.wwf.pl/straznicy-rzek. Może coś pomogą.
Tymczasem zachecam do wysyłania do RZGW - presja na nich musi byc wysoka aby cokolwiek zmienili w swoich działaniach (email: wroclaw@wody.gov.pl oraz nw-wroclaw@wody.gov.pl). Jeżlei ktoś jest aktywny w kołach wędkarskich PZW to warto wykorzystać okazję i wysłać równiez przez koła wędkarskie.
---
Szanowni Państwo,
Obserwacje z ostatnich kilku lat związane z gwałtownymi wahaniami poziomem wody (szczególnie gwałtownymi spadkami poziomu wody) w Odrze wzbudziły moje największe zaniepokojenie, bowiem przyczyniają sie one do istotnej dewastacji fauny i flory odcinków rzeki znajdujących sie poniżej stopni wodnych w Wałach i Rzeczycy (wpływ jest bardzo szkodliwy nawet 20-30 kilometrów poniżej stopni wodnych).
Gwałtowne wahania poziomem wody powodują, że na nagle pozbawionym wody dnie rzeki giną masowo drobne organizmy wodne i denne niezdolne do szybkiego przemieszczania się wraz z opadającą wodą. Wysuszane są brzegowe partie dna najbardziej odpowiedniej do życia dla fauny dennej. Na płytkich zastoiskach (kałużach) wody pozostałej po gwałtownym opuszczeniu poziomu wody giną drobne ryby z braku wody lub tlenu (wraz z wysychaniem zastoisk, nadmiernym się ich nagrzewaniem) czy też z powodu ich wyjadaniem przez ptaki. Szczególnie dewastujący wpływ gwałtownego obniżenia poziomu wody jest na populacje ryb w okresie tarła tych gatunków ryb, które trą sie na płytkiej wodzie jak np. klenie na kamiennych szypotach i rafach czy leszcze na przybrzeżnej roślinności. Zdarza się, że Ikra złożona przez stada kleni czy leszczy po gwałtownym opuszczeniu wody ginie pozbawiona wody. Wahania wody dokonywane na stopniach wodnych realizowane są, z dużą czasowa zmiennością, często niemal w cyklach dziennych a ich poziom przekracza często 100-150 cm (dochodzi niemal do zatrzymania przepływu w rzece lub odwrotnie nawet do podwojenie przepływu wody w rzece w czasie zaledwie pojedynczych godzin), podczas gdy cykl dojrzewania ikry i wykluwanie się z niej narybku to okres wielodniowy – około 2-3 tygodni. W takich warunkach niemal niemożliwe jest odbycie przez wymienione gatunki ryb skutecznego tarła.
Wnioskuję (wspólnie z innymi kolegami wędkarzami zgromadzonymi wokół tematycznych portal wędkarskich) o niedokonywanie gwałtownego obniżania lustra wody na stopniach wodnych, na Odrze, w Wałach i Rzeczycy w roku 2019 w okresie tarła klenia i leszcza. Proszę o uwzględnienie powyższego w planach działania stopni wodnych i planach żeglugowych, które Państwo tworzycie na rok 2019. Tarło tych gatunków ryb zwykle ma miejsce w miesiącach kwiecień – czerwiec i trwa tylko około 7-14 dni (w największym nasileniu), ale może się przesuwać w czasie zależnie od warunków pogodowych. Informacje o zbliżającym się lub trwającym tarle możemy przekazywać wskazanej przez RZGW osobie na bieżąco, wiosną 2019 roku. Często bywając nad wodą obserwujemy i widzimy zachodzące tam procesy, w tym okres tarła.
Jakkolwiek nie dysponujemy twardymi dowodami na niszczący wpływ na środowisko wahań wody to z naszych obserwacji wynik, że populacja ryb na powyższych odcinkach znacznie się pogorszyła w ostatnich kilku latach wraz z trwająca suszą, niskimi stanami wody w Odrze i coraz dokuczliwszymi wahaniami poziomu wody. Wpływ na to miało zapewne zmniejszenie bazy pokarmowej (bentosu) i niszczenie ikry.
Proszę o uwzględnienie wniosku, ponieważ troska o dobry stan flory i fauny (przyrody) jest w interesie całej społeczności. Należy mieć ten dobrostan na uwadze i nie wywierać na niego niepotrzebnie szkodliwego wpływu złym planowanie wykorzystania rzeki dla celów żeglugowych czy też złym planowaniem innych działań wodnych na stopniach wodnych (np. remontów).
Z poważaniem
P.S.
Wnioskujemy o stałe upublicznianie (z maksymalnym możliwym wyprzedzeniem) planowanych ruchów wody na stopniach wodnych (przez stronę internetową RZGW). Umożliwi to lepsze monitorowanie sytuacji i dostosowanie naszych działań do planowanych ruchów wody.