Skocz do zawartości
tokarex pontony

Feder - szczytówka


Akino

Rekomendowane odpowiedzi

W zestawie przy kupnie federa możemy znaleźć od dwóch do nawet pięciu szczytówek.

Napisałem zapytanie do przedstawiciela, Mikado ponieważ znalazłem taką wędeczkę Ultraviolet Light Feeder c.w. do 90g. Dostałem następującą odpowiedź cyt.:" Ciężar wyrzutowy szczytówek jest taki sam dla wszystkich (do 90gr)."

Czy mam rozumieć,że w każdym federku szczytówki mają ten sam ciężar wyrzutu? To, po co ich aż pięć?

Jestem laikiem, ale na zdrowy rozum wydawało mi się, że każda ma inne c.w. i inną charakterystykę pracy z zależności od wody, w której łowimy.

Jak to jest? Wyjaśnijcie mi ten problemik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Akino no i dobrze ci odpowiedzieli ,bo cw jest podawane do całej wędki a nie szczytówki ,choć w federach może być ich 3-5 szt .Szczytówki mają spełniać jedynie role sygnalizatorów w wędzisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
To, po co ich aż pięć?

Niektórzy mają nadprzyrodzone zdolności... potrafią nawet 5 takich szczytówek połamać :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj

1. Szczytówka zielona jest na wody stojące, jest tez bardzo miękka i dobrze wskazuje branie ale tylko na jeziorkach i stawach.

2. Szczytówka pomarańczowa jest szczytówka średnią, czyli ni twardą ni miękką :lol: Stosuje je się głównie Ja wodach wolno płynących.

3. Szczytówka czerwona jest szczytówka najtwardszą, stosuje je się na wodach z dużym nurtem, bo przecież jakbyś dał szczytówkę miękką to byś nie widział brania.

Co do brań do charakteryzują się one takimi drganiami ( DS- czyli "drgająca szczytówka"). Drgania są inne zawsze gdy bierze inna ryba. :lol:

Podejrzewam, że posostałe szczytówki są tak jakby "na zapas" :lol:

Co do cw. do 90 gr. Słuchaj ja mam podobna wędkę (Mikado Matrix Ultrafeeder, czy jakś tak:P) i ona ma też cw. do 90 gr. Owszem, można mieć zawsze inny cw. dlatego, że pisze " do 90 gr" to nie możesz już łowić koszyczkami powżej 90 gram, np 120 gr. Mozesz łowić koszyczkiem/cięzarkiem nawet 10-15 gramowym, ale po prostu nie mozesz przekroczyć tej bariery 90 gram :lol:

Mam nadzieję, ze pomogłem :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczytówki różnią się ugięciem. Zwykle każda z nich ma nieco inne ugięcie czyli jest sztywniejsza lub bardziej miękka. Ja np. w swoim feederze mam dwie szczytówki o ugięciu 4 uncje i 2.5 uncji. I tak 2.5 używam się na wody stojące a twardszą 4 oz. na wody płynące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro już taki temat powstał to spytam.

Czy wiecie gdzie w necie moźna kupić szczytówki do Mikado Matrix 666 ciężar wyrzutu do 140 g długość wędziska 3.45 m.

Wiem że w każdym sklepie wędkarskim można kupić uzbrojone i surowe szczytówki do federów ale chodzi mi o szczytówki mikado. Węglowe oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MagnuM !!! POMOGŁEŚ

Akino no i dobrze ci odpowiedzieli ,bo cw jest podawane do całej wędki a nie szczytówki ,choć w federach może być ich 3-5 szt .Szczytówki mają spełniać jedynie role sygnalizatorów w wędzisku.

Jeżeli możesz to wytłumacz mi te oto zjawisko:

http://www.sklep-wedkarski.com.pl/product_info.php?cPath=18_67_68&products_id=2222

Wędka posiada trzy szczytówki i trzy ciężary wyrzutu: 25/50/75g.

Czyli jeżeli dobrze kombinuję, każda szczytówka to inny ciężar wyrzutu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała przyjemność po po mojej stronie :grin:

Dobrze kombinujesz z tymi szczytówkami, ponieważ cw. 25 gr, jest przeznaczony na szczytówkę miekką, co za tym idzie do łowienia w wodach stojących, gdzie nie bęzie Ci się koszyczek/ciężarek ruszać, i brania będą widoczne po szczytówce :grin:

Ta z cw. 50 gr. to jest już szczytówka średnia, czyli pomarańczowa. Jak pisałem, stosuje się je na wodach wolno płynących, gdzie koszyczek/ ciężarek powinien ważyć więcej, bo zauwaz, że jakbyś wziął koszyczek taki np. 30 gram, to by nurt, nawet tej wolno płynącej rzeki by Ci go ściągał, i nie wiedziałbyś po szczytówce czy to branie, czy może jednak nurt znosi. :grin:

Sczytówka najtwardsza ( vel. czerowna) jest przeznaczona do łowienia w rzekach z duzym nurtem ( np. Wisła, Odra). Potzrebujesz już tam ciężkich koszyków/ ciężarków, aby nurt w ogule nie poruszył koszyka/ciężarka. Tak jak pisałem wyżej, taki koszyczek / ciężarek 30 gramowy nurt by znosił i znosił, a ty nie wiedziałbys czy to branie czy... no sam juz wiesz :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Szczytówki są pakowane od 2 do 5 te mocniejsze są koloru czerwonego ja mam Federa i w zestawie miałem tylko 2 szczytówki i żadna mi nie sprawiłą przykrości !! :):):)jestem z nich zadowolony !! :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Magnum, z całym szacunkiem, z tymi szczytówkami do wędzisk DS nie jest zupełnie tak jak Ty piszesz, ponieważ kolory nie są uniwersalne i każda firma może malować szczytówki sygnowanych przez siebie modeli DS dowolnie...oczywiście te kolory często pojawiają się w takich samych zestawieniach, ale raczej takie zestawienie jak podałeś nie jest uniwersalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolory nie są uniwersalne i każda firma może malować szczytówki sygnowanych przez siebie modeli DS dowolnie...

dokładnie ,dlatego dla przykładu podam moją sytuację :

posiadam pickera firmy jaxon ze szczytówką koloru czerwonego -miękka

mój tata w zeszłym roku kupił sobie pickera firmy mikado ze szczytem pomarańczowym -twarda

Jest to dowód na to że firmy nie zeleżnie od siebie dobierają kolory do DS 'ów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Byłem wczoraj w sklepie wędkarskim i oglądałem Mikado Ultraviolet Twin Feeder 330/390 c.w. do 110g.

Bardzo fajne wędzisko. Bardzo uniwersalne ze względu na mozliwość zmiany długości, ale 120 złotych więcej niż zwykły Ultraviolet 360 za dodatkowy 60 centymetrowy kawałek wędki to chyba przesada !

Moje pytanie dotyczy szczytówek. W zestawie jest ich pięć i sądze że bedą to szczytówki o średnim i średnio-ciężkim ugięciu. Ja natomiast chciałbym ze dwie szczytówki do łowienia na wodzie stojącej. Może takie jak w pickerkach o c.w. 40 - 60g.

Jak sądzicie czy te szczytówki, które są w zestawie (5 sztuk) wystarczą?

Jeżeli nie wystarczą to pomysłem moim jest dorobienie jeszcze dwóch szczytówek i posiadanie bardzo uniwersalnej wędki. Czy mój pomysł jest głupotę czy może rozsądnym podejściem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tu wyrokować czy jest jednym czy drugim ale jak to już pisałem na forum uważam że więcej niż 2 czy 3 szczytówki to feedera to już zabawa i wabienie klienta. Nie bardzo też wyobrażam sobie jak byś chciał dorabiać szczytówki? Co do zmiennej długości to te 120 zł płacisz nie za 60 cm wędki ale za możliwość zmiany jej długości o te 60 cm a to już co innego. Szczerze jak byś mnie pytał to uważam że 3.30/3.90 będzie albo za krótkie albo za długie, plus dodatkowe łączenia itp. Nie kupił bym tej wędki (abstrachując w tym miejscu od tego, że nie kupił bym feedera Mikado, zwłaszcza że w podobnej cenie są inne, znacznie lepsze).

Podsumowując i wracając do pytania uważam że 5 szczytówek to gruba przesada a dorabianie jeszcze dodatkowych to kompletna przesada.

PS

Ja się przekonuję właśnie że nie ma czegoś takiego jak "bardzo uniwersalna wędka" musisz nakupić tych patyków od groma, ma każdą rybkę, wodę i przynętę bez mała inny, i wtedy dopiero będziesz miał 'uniwersalnie' :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akino jak dla mnie Twoj pomysł jest rozsądnym podejściem :smile: , 5 szczytowek w komplecie to rzeczywiście troche dużo i na pewno jest to w pewien sposob przyciągnięcie klienta, tu z Tomaszkiem sie zgodze :smile: .

Co do "dorobienia" szczytowki delikatnej, jeśli nie masz takiej w komplecie, to nie widze najmniejszego problemu. W sklepach są zazwyczaj do kupenia szczytowki "luzem" :wink: dobrze żeby była z włokna szklanego, wtedy nie będzie problemu z ewentualnym doszlifowaniem i dopasowaniem. Najlepiej zabrać ze sobą element wędki, wtedy na miejscu dopasujesz, lub wybierzesz tą z minimalną rożnicą. Pamiętaj jakby co żeby średnica dołu szczytowki była troszke większa niż wsad w wędce. :smile:

Przetestowałem to swoim sprzęcie i jest ok :smile:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwłaszcza że w podobnej cenie są inne, znacznie lepsze).

Możesz coś zaproponować ?

Jeżeli Mikado UV 330/390 to zły wybór to kupiłbym UV 360 za 180,00 PLN.

Jeżeli nie Mikado to co w tej cenie z trzema szczytówkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś zaproponować ?
Hee - no celowo nie napisałem, żeby się nie powtarzać jak zdarta płyta, ale dobra. Polecam feedery Shimano. Sam mam jednego z najtańszych Hyperloop i.... zresztą pewnie czytałeś już na forum bo nie raz pisałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nalazłem jeszcze dwa tematy o feederach:

1. http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=2481

2. http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=2402

Może to troszkę rozjaśni moje kłopoty.

a może robinson

Myślałem również o Robinsonie Lumix.

Teraz mam większy problem. Cały czas myślałem o c.w. do 90g ale chyba przekonyje się do c.w. 110g. Taka wędka będzie bardziej uniwersalna jak przyjdzie mi do głowy wędkować na silniejszyn nurcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.