Skocz do zawartości
tokarex pontony

wybór spinningu


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie co Wy ? Nie widzicie, że kolega killah jasno sprecyzował swoje wymagania, że niema 14 lat i mówi, że ma już spore doświadczenie ? Wędka do 21 g to nie jest zabaweczka do mikro woblerków, a Shimano Beastmaster to nie chrust za 100 zł tylko wędka na super mocnym i wytrzymałym blanku, która z pewnością i z dużymi szczupłymi sobie poradzi.Sand o CW tego modelu też się nie martw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Kijek do 20 gram który ma zatrzymać naprawdę duże ryby? No chyba że masz na kołowrotku 200 metrów dobrej plecionki i hol będzie trwał pół godziny. Fajna zabawa tylko szkoda ryby.

Jest kilka patykow ktore sa przeznaczone wlasnie do takich zastosowan, a wiec polowanie na duze, silne ryby niewielkmi przynetami. Tyle ze swoje kosztuja. Przykladem moze byc chociazby Lamiglas XSH 1022 MT do 18g i o mocy 17lb, ktorym spokojnie dalo sie zatrzymac 150 cm sumka. Tak wiec da sie pogodzic i jedno i drugie:)

Przy tak dużym doświadczeniu powinieneś wiedzieć że niektóre kije z opisem nawet do 45 gram obsłużą przynęty w przedziale 5-10g.

Obsluzyc obsluza, tylko jesli kije sa dobrze opisane to raczej komfort lowienia w niskim przedziale bedzie taki sobie, a jesli dobrze pracuja w dolnym cw to zazwyczaj nie sa w stanie uciagnac gornego :)

Kolejna sprawa to długość wędki. Płytka woda, łowienie z brzegu - aż się prosi o 2.70 - 3.00m.

Tu sie w pelni zgadzam, chyba ze chcesz miec patyk rowniez pod lodke. Wtedy celowalbym w cos max 2.6 - 2.7 m, chociaz 2.9 tez sie dalo i nie bylo najgorzej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam dość nietypowe wymagania odnośnie kija który chciał bym zakupić.

Szukam już od dłuższego czasu (nie jest to 15 minut, lecz kilkanaście dni :)) kija spiningowego o dość specyficznych parametrach.

Ale od początku. Od dawna interesuję się wędkarstwem, lecz od dziecka byłem 'uczony' na metodzie spławikowej i do dzisiaj często jej używam, choć w zeszłym roku zainteresowałem się spiningiem. Na początku próbowałem łowić moim teleskopem 3,4m ale mijało się to z celem. Odkopałem więc stary kij przeznaczony do spiningu (prawdopodobnie po dziadku) ze strychu, poszedłem nad wodę i niesamowicie się zdziwiłem jaka to przyjemność łowić tą metodą. I tu kończył by się problem bo po co kupować nowy kij, skoro ten idealnie mi odpowiada?

No i właśnie tu gdzie kończy się jeden problem zaczyna się drugi oraz to nietypowe wymaganie odnośnie kija: uwielbiam piesze wędrówki.

Plecak na plecy, woda, trochę jedzenia i znikam na kilka dni w lesie, nad rzeczka czy jeziorkiem (swoją drogą polecam, rewelacja). Dlatego jakiś czas temu kupiłem kij (wcześniej wspomniany 3,4m) o długości transportowej około 50cm i bardzo niskiej wadze. Nie mogę pozwolić sobie na długość transportową dłuższą niż 60 no max 70cm, żeby nie haczył o różne wystające w lesie rzeczy a kij wsadzony do plecaka bo ręce wolę mieć wolne, nie chciał bym go od razu połamać a nie potrafię na każdym kroku uważać.

Tak więc podsumowując, czy istnieje w ogóle kij spiningowy (składany, nie teleskopowy) o długości transportowej do 60-70cm i długości po rozłożeniu koło 270cm (takiego teraz używam i jest jak by idealnie robiony pod moje preferencje). Czy to w ogóle ma sens? Czy kij 4 częściowy będzie się czymś różnił od 5 częściowego teleskopu? Swoją drogą nie miałem w ręku nigdy teleskopu tak delikatnego jak kije spiningowe, może po prostu nie znalazłem tego odpowiedniego... Niby istnieją teleskopy spiningowe, ale jak już wspomniałem nie podoba mi się ich praca podczas holowania choćby przynęty.

Pozdrawiam, Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ze dodaję kolejnego posta, ale nie mogę już edytować poprzedniego.

Przez niedopatrzenie nie napisałem ważnego kryterium: cena do 150zł i ciężar wyrzutu jaki mi najbardziej odpowiada to 5-25 lub 10-30g.

Pozdrawiam, Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne - składak na pewno będzie lepszy niż teleskop - przelotki ma umiejscowione tam gdzie mają być (wg producenta) a nie tam gdzie akurat kończy się element w teleskopie.

Co do konkretnych modeli - sprawdź ofertę Mikado, model bodajże Sensual, miał travele w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaardzo dziękuję, debil ze mnie bo szukałem i szukałem a znaleźć nie mogłem :)

Teraz nasuwa się pytanie, czy to dobry pomysł kupować 4 częściową wędkę? Czy różnica między takim spinningiem a spiningiem teleskopowym będzie duża? Czy raczej nieodczuwalna i odpuścić sobie spinning podczas wędrówek i cieszyć się składanym teleskopem?

Jeśli jednak warto, to czy ktoś miał te kije w ręku i może pomóc który z nich wybrać?

Co oznacza średnia akcja i średnie ugięcie? Może inaczej, nie co oznacza tylko jak się to przekłada na łowienie?

Pozdrawiam, Michał.

[ Komentarz dodany przez: artech: 24-05-11, 16:52 ]

Opisuj linki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza średnia akcja i średnie ugięcie? Może inaczej, nie co oznacza tylko jak się to przekłada na łowienie?

Pozdrawiam, Michał.

[ Komentarz dodany przez: artech: 24-05-11, 16:52 ]

Opisuj linki

Odpowiadając w najprostszy sposób - wędka niezbyt sztywna dosyć chętnie, ale z zachowaniem umiaru poddająca się wyginaniu pod wpływem ciężaru i pracy pod rybą.

Na łowienie przekłada się to tak, że zacięta ryba szybciej podda się na takiej wędce.Okupione jest to nieco słabszą siłą samego zacięcia bo kij nieco amortyzuje.Większe przynęty np. woblery o agresywnej pracy stawiające opór w wodzie mocniej wyginają sam blank - efekt to spadek czułości, zacinanie wymusza użycie większej siły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na dobrą sprawę do łowienia niezbyt wielkich okazów a ostatnio tylko takie mam przyjemność łowić (okonki 25cm i czasem malutki szczupak a nie zanosi się na więcej) lepsze będzie wędzisko o dobrej i czułej pracy i dużym ugięciu? Czy wciąż myślę w złą stronę i to nie do końca dobiera się do ryby a właśnie bardziej pod przynęty czy łowisko?

Dodam, że łowię głównie nad Zalewem Szczecińskim z brzegu, gdzie woda jest dość płytka a dno pofalowane jak nad morzem i czasem w rzeczkach/strumykach głównie na obszarze zachodniopomorskiego.

4 częściowe wędzisko o średnim ugięciu

Takie wędzisko polecił kolega kilka postów wyżej. Średnia praca i ugięcie. Niestety jak przeglądam sklepy to wszystkie spinningi o tak małej długości transportowej cechują się takowymi parametrami ugięcia, może jest to spowodowane właśnie konstrukcją i nie mam co wybrzydzać tylko brać takie cudo i przestać biadolić?

A przyznam szczerze, że to wędzisko poza tym nie do końca jasnym dla mnie ugięciem i pracą jest idealne - mała waga i długość transportowa i rozmiar 270... bajka.

Pozdrawiam, Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędkę dobiera się pod przynęty, ryby (czy na suma czy na klenia), ewentualnie gdzie łowimy a ryby to ryby- nie cudujmy złowimy na wszystkie rodzaje czy to sztywny czy kluskowaty i niema znaczenia bo i na ten i na ten złowisz okazy.Te mniej sztywne o mniejszym cw dobre np. na okonie, na szczupaki dwie szkoły - jedni lubią paraboliki inni właśnie bardziej szczytowe.Myślę, że to dobrze, że 4 częściowy spinning ma takie parametry jak podajesz bo gdyby był zbyt sztywny nie był by już tak wytrzymały ponieważ czteroskład jest co by nie mówić bardziej podatny na złamanie niż kij dwuczęściowy, więcej łączeń czyli więcej słabych punktów.Przeciążenia muszą rozkładać się bardziej równomiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] może jest to spowodowane właśnie konstrukcją[...]

Częściowo na pewno tak. Chcąc stworzyć sztywne wędzisko o niskiej masie trzeba węgla o wysokim module (jak to marketingowcy mówią). Jakby tego nie nazwać jest on znacznie droższy. Z kolei aby obniżyć cenę stosuje się tańszy materiał węglowy o niższych modułach. Chcąc wtedy mieć sztywną wędkę trzeba zrobić grubszy (tym samym cięższy) blank. Wypośrodkowane wartości masy i sztywności dają taki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale po zamówieniu i tygodniu oczekiwania na wędzisko zadzwonił Pan ze sklepu i powiedział, że niestety nie ma towaru na magazynie ani u niego w sklepie ani u producenta, dzwoniłem też do innych sklepów wysyłkowych i nigdzie tego wędziska już nie ma...

Tak więc czy znacie inne spełniające te kryteria (napisałem 4 posty wyżej) kijki?

Pozdrawiam, Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

witam, zamierzam zakupic wedke i kolowrotek do spiningu. Miejsce polowu to dunajec, poprad, j. roznowskie. Nie znam sie za bardzo na sprzecie przegladam rozne fora i naprawde cala masa sprzetu robi mi metlik w glowie. Chcialbym zakupic cos w granicach 300-400 zł. Mozecie cos polecic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej z brzegu chociaz czasami moze zdarzyc sie wyprawa na lodce ale glownie to bedzie brzeg a ryby to szczupak, sandacz, bolen, brzana, klen. Przynety to blachy rozmiar 2-3 woblery do 12-13cm no i gumy w granicach 12g

bede sie tez przymierzal do glowacicy i upatrzylem sobie kolowrotek PENN Slammer 260 z tego co pisza jest wytrzymaly wiec chyba sie nada tylko nie wiem jaka wedke wybrac do niego moze cos poradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ktoś posiadal kij cormoran carobostar XT 240/40g??? Jest sztywny czy miękki???:) Pozdrawiam

Posiadam w arsenale starszego brata tej wędki dokładnie Carbo Star bez tego XT , jest to wklejanka, kijek sprawuje się dobrze to chyba najczęsciej używany kijek tamtego roku, mam rozmiar 2,70 i stosuje go tylko i wyłącznie z brzegu jedynym mankamentem który zaczął się pojawiać w tym roku to szczytówka wklejana zmieniła miejsce położenia ;p przelotki nie są już idealnie w osi z resztą przelotek. Co do ugięcia to nie moge się wypowiedzieć bo mam mniejsze cw.chyba 3-27 no i ten o który pytasz jest to nowy model po pewnie jakiś poprawkach, mam nadzieję tylko że te poprawki będą poprawkami bo seria carbo star jest naprawdę udana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, zamierzam zakupic wedke i kolowrotek do spiningu. Miejsce polowu to dunajec, poprad, j. roznowskie. Nie znam sie za bardzo na sprzecie przegladam rozne fora i naprawde cala masa sprzetu robi mi metlik w glowie. Chcialbym zakupic cos w granicach 300-400 zł. Mozecie cos polecic?

Jeżeli chcesz się zmieścić w tych 400zł i łowić z brzegu to polecę Ci dwie wędki Dragona z serii Millenium HD

1. Pike 2,75m do 35g. Długość odpowiednia do zabaw na brzegu, ciężar wyrzutowy dostosowany do używania średnich i ciężkich przynęt. Szczupak, sandacz, boleń.

2. Super Fast 2,70/2,85m do 25g. Moim zdaniem bardziej uniwersalny kijek, wersją 2,85m łowiłem szczupaki, sandacze, okonie oraz pstrągi ;) Obsługiwał woblerki od 2 do 12cm, obrotówki 0-3, wahadłówki do 20g. Radził sobie z plecionką i z żyłką.

Ceny tych wędzisk powinny oscylować w granicach 200zł.

Zatem zostało Ci 200zł na młynek. I tutaj naprawdę nie mam pojęcia co Ci polecić.

Możesz dołożyć 100zł i kupić Spro Red Arc albo Team Dragon...

Nieco tańsze, ale też ciekawe dwa modele w rozsądnej cenie:

Shimano Catana 3000FA i Dragon Viper FD830iT, oba w granicach 100zł.

Pierwszej używałem (rozmiar 4000!) do spinningu sandaczowego, miała ciężkie życie, ale nadal jest sprawna. Vipera w wersji RD530i używałem do spina sandaczowego i uniwersalnego (jak jeszcze uważałem, że coś takiego istnieje), po dwóch latach służby poszedł na emeryturę do odległościówki. Według mnie, za te pieniądze nic lepszego nie kupisz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki za info poszukalem jeszcze po forach i zrobilem sobie taka mniej wiecej liste sprzetu ( przypomne podstawowe info: bede wedkowal z brzegu w dunajcu, popradzie, j.roznowskim sandacze, szczupaki, bolenie, pstragi )

** Kołowrotki **

Okuma Epix Pro EPF 30 210zl

Okuma Travertine 55 160zl

Shimano Catana 3000FA 140zl

Okuma Zeon ( dokladnie niewiem jaki model bylby odpowiedni )130zl

Daiwa CrossFire 2000X 115zl

Dragon Viper FD830iT 100zl

** Wędki **

Dragon Millenium HD Pike 2,75 do 35g 210zl

Dragon Super Fast 2,70/2,85m do 25g 210zl

CORMORAN BULL FIGHTER X 270/30g, 40g 120zl

DAIWA SWEEPFIRE 270 10-30g 140zl

I tu prosilbym o wasze opinie. Na ryby bede chodzil najczesciej jak sie da mysle z 4-5x w tygodniu. Niewiem czy najdrozsza opcja z podanych wyzej bylaby odpowiednia. Jesli ktos moglby sie wypowiedziec na temat roznicy jesli wzialbym cos z tych tanszych rzeczy ktore wymienilem w porownaniu do tych drozszych. Czy bedzie duza roznica czy warto zaplacic te 100-150zl wiecej ? Bo jesli nie to z przyjemnoscia wybralbym cos tanszego i zostawil troche pieniedzy na pare innych rzeczy. Planuje jeszcze kupic wedke i mlynek do ciezkiego spiningu ;)

No chyba ze macie jeszcze jakies propozycje ?

z gory dziekuje za kazda pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikoafc, jakbyś przeszukał forum to z wyborem kołowrotka nie miał byś problemu

http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?p=193483#193483 Ale jak się w dziale o wędkach szuka kołowrotków :twisted::twisted:

Z podanych przez Ciebie wędek wybrał bym nr 1. A dlaczego ?? Po pierwsze dlatego, że lubię kije Dragona i uważam je za najlepszy chrust na naszym rynku, drugi Dragon, moim zdaniem jest za słaby do Twoich zapotrzebowań a pozostałych dwóch wędek nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem nie wiem na którą z tych wędek się zdecydować

Konger black tiger 240/10 ( bez wklejanej szczytówki )

http://www.konger.pl/pl/s...?go=black+tiger

Mikado sensei feeling 240/12 ( wklejanka )

http://www.katalog.mikado...sensei_feeling/

Wędzisko na służyć do połowu okoni z kładek czasem z brzegu lub brodząc w jeziorach lub małych rzekach. Chciałbym łowić gumkami do 7g. obrotówkami 0-2, małymi woblerkami do 4-5cm, chciałbym też spróbować czasami bocznego troka.

Proszę o pomoc w wyborze jednego z twych dwóch wędzisk ponieważ nie wiem na które się zdecydować a obydwa kosztują 80zł. Nie mam możliwości sprawdzenia ich akcji gdyż zakup będzie dokonany przez internet. Mile widziane wypowiedzi użytkowników owych wędzisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

poszukuję wędziska, aby rozpocząć przygodę ze spinningiem. Będę łowił z brzegu, na dość płytkim zbiorniku o głębokości do 2.5m, sporadycznie wypad na płytką rzekę oraz głębszy zbiornik do 5m. W wodzie pływają szczupaki, sandacze oraz okonie, lecz mnie głównie interesują dwa pierwsze drapieżniki. Mam zamiar przede wszystkim łowić na przynęty gumowe, czasem jakaś obrotówka, ewentualnie wobler. Poszukuję w miarę uniwersalnej wędki, aby zapoznać się z metodą spinningową i zdobyć pierwsze doświadczenie. Wstępnie po przeczytaniu sporej ilości informacji mam mętlik w głowię, jaką wędkę wybrać. Długość wędziska w przedziale 2.4-2.7m, CW 5-25g lub 10-30g, akcja fast, chyba takie parametry powinny być odpowiednie dla nowicjusza? Na wędkę mam do przeznaczenia ~120zł. Wstępnie przejrzałem oferty i każda "pliszka swój ogonek chwali", na oku mam takie oto wędziska:

SHIMANO Vengeance 2.7 M 10-30g

Dragon Mystery Impulse Spinn 2,4m 5-25g

Mikado Sensei Light Spin 270 5-26g

Konger Tiger Cross Maxx M 270 30g

Proszę o pomoc osoby w miarę obyte w ręku ze spinningiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macekyes proponuje Ci troszke poczekac, dołożyć troszke kasy i kupić coś z oferty wędzisk dragona. Za 200 zeta znajdziesz już coś z serii Milenium. Ja od tego sezonu łowie na Team Dragon i jestem bardzo zadowolony. Polecam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie trzeba będzie się wstrzymać z bólami i dozbierać grosza na wędzisko. Millenium Pike 2,7m 10-35g wydaje się być całkiem ciekawym kąskiem. Na kołowrotek już jestem raczej zdecydowany (SPRO Passion FD740).

dziara, DAWID, dziękuję za odzew, jakbyście mieli jeszcze jakieś uwagi bardzo chętnie ich wysłucham :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.