Skocz do zawartości
tokarex pontony

wybór spinningu


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

LaczQ, 2.4 na brzeg to trochę mało zależy jeszcze czym chce rzucać.

Myślę że wystarczy pisze że z łodzi lub na rzekę w naszych okolicach rzeki nie są szerokie najszersza jest chyba Wisła okolice Jankowic i ma ok 20m szerokości. a przedzieranie się przez zarośla z 3m kijem nie jest przyjemne.

Jeśli nie zamierzasz łowić na jeziorach z brzegu to 2,4 wystarczy tym bardziej że masz zamiar łowić ciężkimi przynętami (efektem są dalsze żuty).

CW pod przynętę z zapasem w jedną i drugą stronę.

łowiąc na żyłkę nie przejmuj się tak bardzo sztywnością wędziska żyłka jest rozciągliwa i też amortyzuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Nad Wisłę właśnie do Zatora będę jechał :P Byłem w tym roku raz i od przyszłego już tylko tam. A z ciężarem przynęt to mi dałeś teraz łamigłówkę, bo nie wiem ile średnio może ważyć wobler, a główki raczej będę stosował średnie i duże.

A co do szerokości Wisły na tym odcinku, to kolega chyba gruuuubo zaniżył ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do szerokości Wisły na tym odcinku, to kolega chyba gruuuubo zaniżył ;-)

Trochę zaniżyłem miejscami to i sporo ale po to żeby uświadomić że na śląsku Wisła nie jest taka jak w środku polski czy nad morzem jeśli ktoś z tamtych regionów spojrzy na naszą Wisłę to powie że to strumyk.

Spójrz na mapie jaka szerokość jest u nas a w Gdańsku, i zrób poprawkę co do sprzętu jeśli będziesz miał np.3m spinning i główkę 50g to jak się postarasz to przerzucisz na drugą stronę w wąskim miejscu ale już w okolicach Warszawy będziesz łowił przy brzegu bo nawet środka nie sięgniesz.

Ja używam 2,7m i jak założę główkę 25g to na kanale na dworach sięgam ponad połowę a na Wiśle zdarzają się zaczepy na przeciwnym brzegu w wąskich miejscach ale jeszcze nie przerzuciłem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abra jakiego sprzętu używasz tam na Wiśle? I na co mniej-więcej sie tam nastawiać jeśli chodzi o spin? Byłem w tym roku w pobliżu tego uskoku obok tej przepompowni czy co to tam jest :P i nie powiem że bym tam przerzucił na drugi brzeg czymkolwiek :P

Czy taki Cormoran thunderstick-strong-2-40m-40-80g by się nadał na "moje" spinningowanie?

I nie wiem czy przy doborze cw sugerować się także rybami na które się nastawiam, czy tylko gramaturą przynęt jakie chcę stosować? Te 80g na suma średniaka wystarczy? Oraz czy można wędką o cw przykładowo 40-80 lub 50-100 stosować przynęty na główkach 10, 15, lub 20 gram?

edit. Jeszcze dodam inny typ:

shimano-vengeance-270xh-50-100g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o którym miejscu piszesz. Ja łowię na odcinku od mostu na drodze między miejscowościami Jankowice a Podolsze w stronę Skawy. Osobiście nie lubię Wisły i kanału więc byłem może cztery razy w tym roku.

Przerzucić to też nie przerzuciłem na drugi brzeg ale do środka nurtu niema problemu.

łowiłem tam sandacze i szczupaki czasami okoń się trafiał no i pełno bolenia którego nie umie złapać.

Nie wiem czy taka wędka się nada na sumy bo ich nigdy nie łowiłem.

I nie wiem czy przy doborze cw sugerować się także rybami na które się nastawiam, czy tylko gramaturą przynęt jakie chcę stosować? Te 80g na suma średniaka wystarczy?

CW dobiera się do przynęt nie do ryby chodzi oto że jeśli będziesz miał CW 25g a założysz przynętę 80g to wygnie wędkę i nie rzucisz daleko bo wędzisko nie będzie pracować, w drugą stronę wędka CW od 30g przynęta 3g nie ugnie wędziska i rzut będzie bliski bo wędka nie oda energii. To taka sama zasada jak w spławikowych czy gruntowych.

Przynętę dobierasz do ryby nie będziesz łowił sumów na 3g główkach lub okonia na 50g więc automatycznie jak dobierzesz wędzisko do przynęty a przynętę do ryby to i wędka będzie dobrana do ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzisko na suma i szczupaka długo się tak nie uśmiałem.

Tak się nie da proste. Owszem na siłe można ale po dłuższą metę będzie bardzo uciążliwe. Sum o ile mi wiadomo to ryba która dorasta bez problemu w Polskich warunkach do 70-80kg a w bardziej sprzyjających nawet do 100 czy 110kg co więcej łowi się go raczej na duże tzn bardzo duże woblery czy gumy z kołowrotkami w rozmiarze conajmniej 6000 ewentualnie używając tak jak ja daiwe pluton. Linka to conajmniej 40 funtowa plecionka bo nawet sumek 20kg daje sprzętowi popalić.

A szczupak cóż dzięki opieszałości pzw i pozostałym służbom mającym na celu ochrone wody to są rybki w rozmiarze najczęściej do 80cm tym bardziej w dużej rzece gdzie nie ma dnia ani godziny żeby siatki nie stały. Co więcej łowienie wabikami o masie 10-15 gram na lince 40funtów i więcej to mordęga. Powstaje tutaj pytnko czy da się zbudować zestaw na tak różne ryby? Odpowiedz jest oczywista i znanan wszystkim NIE :!:.

Wyholowanie suma o masie 20kg na kijku do 50 gram to mistrzostwo i niewielu ludziom się to udaje zazwyczaj dużą rolę odgrywa szczęście. Z koleji nie ma sensu używanie tak mocnego kija na szczupaki których rozmiar zazwyczaj nie jest większy jak wymiar ewentualnie kilka cm ponad wymiar (jednak jak wiadomo wszystkim już takie ryby nie wracają do wody bo naród (o ile można mówić o czymś takim w stosunku do polactwa) zerzre wszystko co ma płetwy).

Wystarczy się spytać ludzi dla których sum jest pasją by odpowiedzieli z drwiącym głosem i kwiecistymi epitetami że to jest nie możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale kolega zaznaczył, że szczupaki i mniejsze sumy.Rozumiem, że takie maksimum 20 kg dlatego da się to spokojnie połączyć.Przykładowo podam Shimano Beastmaster MH , czy SHAKESPEARE UGLY STIK Custom Graphite do 40 g.Na te wędki można połowić i większe sztuki.Co do szczupaków to też nigdy nie wiadomo kiedy trafimy na okaz.Ja już raz straciłem pięknego, który giął spinning 5-25 po dolnik a hamulec grał najpiękniej w mojej dotychczasowej karierze, powodem był brak podbieraka w niedogodnym miejscu a dokładniej podbieraka o odpowiednich wymiarach :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyholowanie suma o masie 20kg na kijku do 50 gram to mistrzostwo i niewielu ludziom się to udaje zazwyczaj dużą rolę odgrywa szczęście.

Chyba że to jest kijek sygnowany smoczym logiem...

Kijki do 50 gr przeważnie mają "moc" ok 30-35 funtów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perchhunter, Nie przesadzaj ja mam dwa spiningi jeden na okonie drugi na szczupłe a najczęściej łapie na chiński teleskop bo jest prosty w transporcie i zawsze mam go z sobą w przeciwieństwie do spiningów które leżą w piwnicy. Spokojnie na niego wyciągam okonie, sandacze i szczupaki, pewnie i suma by się dało więc dlaczego niemożna mieć spiningu na suma i szczupłego w końcu kolega nie jest zawodowcem i nie potrzebuje super komfortu bo jak tak rozdrabniać to i w jednym gatunku można rozdrobnić na rozmiary bo szczupak 50cm a 1m to też dwa wędziska :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

On szuka pierwszego sprzętu więc niech kupi sobie coś taniego i pośredniego a jak połapie trochę to sam będzie wiedział czego potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przymierzam się do zakupu drugiego spinningu. Czego oczekuję od kija?

- szybkiej akcji

- nie dużego ugięcia nie chciałbym by kij giął się aż po dolnik

- jak najlepszego czucia przynęt tj. gum oraz wahadłówek, obrotówek

czy to na rzecze czy na jeziorze

- cw min 10 g maks 45g

Ludzie w internecie strasznie polecają Dragona HD Pike jako doskonałe

wędzisko na szczupaki, które zamierzam łowić. Cena wędki to ok

200pln, ale teraz w promocji można kupić Daiwę Exceler Spinning 2,7,

10-40g za pln. Także, który kij jest ogólnie lepszy?. Czytałem też

sporo a Dragonie Express, który jest ponoć tym samym kijem co Millenium

ale z dzielonymm dolnikiem. Często polecanym jest również ROBINSON

DIPLOMAT TOP SPIN. Także chciałbym się zdać na waszą wiedzę i

wybrać kij, który byłby uniwersalny jeśli chodzi o zastosowane

przynęty tj. gumy, woblery oraz blaszki. Czy taki w tej cenie

istnieje?.

Oczywiście mogę mieć który po zacięciu przechodzi w parabolę, ale podczas łowienia przynętą nie chcę by poddawał się nurtowi rzeki.

Idealne ugięcie dla mnie to takie jak mają te kijaszki na filmikach:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mik99, ja łowie excelerem 2.40 c.w 10-40 już drugi sezon i jestem z tej serii bardzo zadowolony. Teraz niedawno kupiłem excelera 2.70 c.w 3-18 i też rewelacyjnie się tą wędką łowi. Na dodatek są teraz na te wędki dobre promocje więc nie ma się co zastanawiać. Ja ten drugi kijek kupiłem za 170 zeta. Super wykończenie bez zbędnych niepotrzebnych bajerów. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mik99, ja łowie excelerem 2.40 c.w 10-40 już drugi sezon i jestem z tej serii bardzo zadowolony. Teraz niedawno kupiłem excelera 2.70 c.w 3-18 i też rewelacyjnie się tą wędką łowi. Na dodatek są teraz na te wędki dobre promocje więc nie ma się co zastanawiać. Ja ten drugi kijek kupiłem za 170 zeta. Super wykończenie bez zbędnych niepotrzebnych bajerów. Polecam.

Napisz mi coś o akcji oraz o czuciu np. gumek na tym kijku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybka akcja i super zacięcia bez pustych brań. Najlepiej obejrzyj sobie te kijaszki w sklepie ale poproś żeby podpieli kołowrotek. Kij zupełnie inaczej zachowuje się uzbrojony.

Poleciłem te wędki już dwóm kumplom i też nie zanienili by ich na inne. Nie trzymałem jeszcze żadnego kija z tej serii o długości 3 metrów ale te krótsze super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No żeby nie było niesmaku po zakupie...Exceler to super wędki jednak porównanie z Dragonem HD Pike pozbawione jest sensu.Kolega pisze ,że oczekuje ''nie dużego ugięcia nie chciałbym by kij giął się aż po dolnik'' - to chyba wyklucza ten model Daiwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No żeby nie było niesmaku po zakupie...Exceler to super wędki jednak porównanie z Dragonem HD Pike pozbawione jest sensu.Kolega pisze ,że oczekuje ''nie dużego ugięcia nie chciałbym by kij giął się aż po dolnik'' - to chyba wyklucza ten model Daiwy.

Doskonale mnie rozumiesz. Nie chcę ugięcia aż po dolnik, mam tak w obecnym Ronie Thompsonie i nie za bardzo mi to odpowiada. Pomimo, że wędka ma mocny dolnik mam wrażenie że za chwilkę pęknie. Dlatego szukam kija o akcji szczytowej szybkiej lub super szybkiej gdzie ugięcie będzie tylko w części szczytowej. Ewentualnie leciutka parabola. Takie kije odpowiadaj mi najbardziej. Czyli Daiwe wykluczam. Zostaje Dragon i Robinson Diplomat tylko jak to jest w przypadku Diplomata?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem kilka diplomatów w rękach i jak chcesz szybki kijek to musisz wziąść power jig'a a nie top spin'a, w power jig'ach często pękają szczytówki miedzy ostatnią a przedostatnią przelotką. Wydaje mi się ze millenium pike z tego co wymieniłeś będzie najlepszy, express'a niestety nie miałem nawet w rękach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marusia dwie notki odnośnie tych kijów znalazłem

Virago

Seria spiningów mająca szerokie zastosowanie przy połowach drapieżników. Wędki te umożliwiają sięgnięcie praktycznie w kazde miejsce rzeki czy jeziora i skuteczne kontrolowanie pracy każdej przynęty w zakresie ciężaru wyrzutu. Moc dolnika znakomicie współgra z ciętością szczytówki i tworzy całość, która pozwoli dobrać się do prawdziwych okazów. Wyska jakość uzbrojenia tych wędek nie zawiedzie oczekiwań podczas długotrwałego holu.

Spirado

Wędka ta łączy w sobie dynamikę podczas rzutu i zacięcia, a podczas holu łagodnie wyhamuje rybę. Szybkie, mocne i wykończone w stylu, który zachwyca od pierwszego kontaktu. Zróżnicowanie ciężaru wyrzutowego i długości pozwoli na dobranie odpowiedniej wędki do każdego łowiska.

Ja natomiast mam wstępną listę moich typów. Porównałem nawet ceny na allegro oraz w sklepie wędkarskim w którym się zaopatruję, i muszę stwierdzić, że na allegro kija się nie opłaca kupować :P

Ale nie o to. Poniżej podaję listę moich typów i prosiłbym o jakieś uwagi, i spostrzeżenia odnośnie tych wędek, jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z nimi oczywiście ;-)

Z góry dziękuję.

1. Shimano Vengeance 240 MH 15-40g

2. Shimano Vengeance 270 MH 15-40g

3. Cormoran Thunderstick Medium Spinning 2.70m 10-45g

4. Cormoran CARB-O-STAR XT Spinning 2,4m 10-40g

5. Cormoran CARB-O-STAR XT Special 2,4m 8-50g

7. Cormoran Bull Fighter X Spinning 2,40m 10-40g

7. SPRO TFX4 Precision Hot Spin 2,4m 10-40g

Brałem też pod uwagę wspomnianego tutaj Excelera, natomiast to jednak nie ten przedział cenowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Zamierzam kupic sobie kij ale najpierw chciałbym sie doradzić fachowców. Zapewne będę łowił głównie okonie może czasem trafi sie jakiś szczupak. Co sądzicie o tym kiju?

MIKADO Trython Light Spin

dł.240cm

Masa : 220 g

Ilość Sekcji : 2

C. Rzutowy : 10 - 30 g

No i mam jeszcze jedno pytanie.Czy jeśli kij jest teleskopowy to nie przeszkadza?

Pozdrawiam i dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Może coś takiego ? team dragon drop shot 2,45m-4-21g

Witam

Ten kij się nie nadaje jest do drop shota a więc jest to zgoła inna metoda, choć można prawie każdy lekki spining polecić ale ... . Akurat w tym modelu przelotki są przy samym blanku a to dobrze nie rokuje np; cienkiej żyłce, która będzie się przyklejać do blanku, a rzuty małym woblerkiem to już mordęga.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.