Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Kołowrotek na suma - spining


gryzon

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem wiem tematów jest mnóstwo, ale jak to bywa zdania są podzielone. Potrzebuje kołowrotek na suma, z tym że będzie zamienny na innej szpuli na szczupaka czy sandacza. Trochę poczytałem i wiem że chyba najbardziej polecany jest Penn slammer 360. Niby 260 jest dokładnie taka sama jak 360 tyle tylko że ma mniejszą szpulkę. W sumie by mi to odpowiadało. Ale zastanawiam się czy da się trochę zaoszczędzić kasy. Penn kosztuje 285+ 80zl druga szpula. To już wychodzi ponad 350. Czy ktoś poleci coś tańszego ale co się nie rozpadnie za chwilę. Wiem że chodzicie za sumami i je łapiecie prosze podzielcie się jakie macie kołowrotki. Dziękuję i pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Ja od lat na uniwersalnym spinningu mam Ryobi Verum. Daje radę, trochę ryb wyjął- powiedzmy do 10 kg, ale widzę, że wcale wiele tańszy nie jest.

Slammera używam do sumowego spinningu, ale ja poszedłem w hardkor, dorszowy kij z najwyższej serii Jaxona i Slammer 560 :) Finezyjne łowienie to nie jest, ale wiem, że prawie każdą rybę wyciągnę. Jedno jest  pewne, Slammer to mocny sprzęt ale również ciężki. No i stosunkowo mały nawój linki, ze względu na małą średnicę szpuli.

Na wędkach na zrywkę mam Penny Fierce i też dają radę, sprawdzone póki co na rybach do 170 cm. Występują w spinningowych rozmiarach, ale też nie mają szpuli dodatkowej, więc wyjdzie chyba jeszcze drożej...

Za wiele nie pomogłem, może Jaceen coś podpowie.

Osobiście przy ograniczonym budżecie szukałbym dwóch używek w dobrym stanie z Ryobi albo Penna. Jeden do wędki sumowej drugi do sandaczowej. Jeżeli planujesz jeden kij do suma i do sandacza, to uważam, że stosowanie dwóch szpul nie ma wielkiego sensu, bo na grubej plecionce i tak nie poszalejesz jak kij ma np. 30 albo 40 gr. W takiej sytuacji kupiłbym nowy kołowrotek z jedną szpulą i nawinął plecionkę ok. 0,20 mm. w Dobrym terenie jest duża szansa z sumem do 30-40 kg a i na sandacza będzie ok.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka sezonów temu kupiłem kołowrotki Ryobi w rozmiarach 6000, 4500, 2500 i 1000. Praktycznie każdy sezon lecą na serwis gwarancyjny od nowości. U mnie kołowrotki łatwo nie mają. Na rybach ostatnio bywałem +/-250 razy. Wychodzi średnio kręcenia po około 60 dni na jedną sztukę w roku. Jeżeli ktoś łowi okazjonalnie, to nawet z niskiej półki kołowrotek, będzie pracował "maślanie" przez kilka sezonów. Arctica 6000 znowu leży w serwisie. Przekręca się kabłąk wokół własnej osi, nie domyka sprężyna i wyraźnie puka przy niewielkim obciążeniu.

Następny do lekko sumowego łowienia będzie prawdopodobnie Penn. Wszystko w rękach lekarzy. Jak mnie znowu postawią na nogach, to sobie obiecuję taki prezent.

 

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kija to mam Daiwa Exxeler Pik do 200gram, więc o kija się nie martwię, kołowrotek do tej pory zakładałem karpiowy Spro Freeliner 555 więc mocy mu też nie brakuje ale zestaw waży ok 1kg. Zauważyłem że dużo ludzi łowi właśnie na penn a on waży niecałe 400gram więc komfort łowienia jest już na pewno inny. Tylko co z tym szczupakiem 😁 chyba zostanie kolejny kołowrotek. Z tym się waham bo na suma wyjdę z 20-30 razy a szczupak czy sandacz będzie buzi więcej miał wyjść. Obawiam się że plecionka 0.20 może być za mała na suma z brzegu a za duża na resztę . Jak to zawsze bywa szukam złotego środka🤗

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jaceen napisał:

Kilka sezonów temu kupiłem kołowrotki Ryobi w rozmiarach 6000, 4500, 2500 i 1000. Praktycznie każdy sezon lecą na serwis gwarancyjny od nowości. U mnie kołowrotki łatwo nie mają. Na rybach ostatnio bywałem +/-250 razy. Wychodzi średnio kręcenia po około 60 dni na jedną sztukę w roku. Jeżeli ktoś łowi okazjonalnie, to nawet z niskiej półki kołowrotek, będzie pracował "maślanie" przez kilka sezonów. Arctica 6000 znowu leży w serwisie. Przekręca się kabłąk wokół własnej osi, nie domyka sprężyna i wyraźnie puka przy niewielkim obciążeniu.

Następny do lekko sumowego łowienia będzie prawdopodobnie Penn. Wszystko w rękach lekarzy. Jak mnie znowu postawią na nogach, to sobie obiecuję taki prezent.

 

Ale to Ryobi to jaki model? Bo może się okazać że różnica będzie 50zl to wtedy chyba warto wybrać Penn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Ryobi Arctica 6000. Waga jak dla mnie jest do ogarnięcia. Pojemność szpuli okazało się, że plecionki Whisplast 0,28/48kg ze szpuli 130m nie zmieścił. Może nawet 20m zostało nie nawinięte. 

Krystian, przejąłeś hol tego 130cm suma tym kołowrotkiem na wędce SG2 w tamtym sezonie. Pamiętasz jego pracę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy dzień dzisiaj u mnie, to zerknąłem na Penny 360 i 460. I szczerze? Do naszego łowienia Krystian, to ja wybieram model lżejszy. Raz że waga 345g w porównaniu do cięższego modelu 551g robi sporą różnicę. Hamulec niby słabiutki pod sumy, bo tylko 4,95kg ale i tak do tej pory pomagałem dociskając szpulę ręką. Dla mnie mniejszy problem. Nawój i przełożenie ogarnę. Na kołowrotki z Lidla łowiłem i też dało radę.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na morskie łowy kupiłem Penn Spinfischer VI 5500, nawinąłem plecionkę morską 0,3 i ciągałem nim przynęty 150 gr ze 100 metrów głębokości. Wiele fajnych ryb też wyjechało. Z początku pozwalałem odjeżdżać rybom na hamulcu ale koledzy polecili dokręcić mocniej hamulec. Zrobiło się przeciąganie liny w pionie i ze względu na głębokości trwało niekiedy bardzo długo. To nie były jednostajne odjazdy ale potężne szarpnięcia, bywało, że waliłem wędką w burtę łodzi, uderzenia bez amortyzacji przenoszone na  kołowrotek. Pompowanie przy takim siłowym holu też średnio się udaje. Raczej to kręcenie z zaciśniętymi zębami metodą "na chama". Z niepokojem obserwowałem Penna, spodziewałem się że pojawią się jakieś luzy, ząbkowania. Nic złego się nie działo. Teraz opinie mu wystawiam na tyle dobrą, że ryobi zaubery w różnych odmianach w rzecznych spinningach szykują się na emeryturę ewentualnie będą dorabiały okazjonalnie. Spinfischer je zastąpi, także w jakimś mniejszym rozmiarze, a już na pewno w najcięższym spinningu sumowym.

Moja ogólna uwaga co do kołowrotków spinningowych - musi być metalowy.

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jaceen napisał:

Mam Ryobi Arctica 6000. Waga jak dla mnie jest do ogarnięcia. Pojemność szpuli okazało się, że plecionki Whisplast 0,28/48kg ze szpuli 130m nie zmieścił. Może nawet 20m zostało nie nawinięte. 

Krystian, przejąłeś hol tego 130cm suma tym kołowrotkiem na wędce SG2 w tamtym sezonie. Pamiętasz jego pracę?

 

Oj nie pamiętam nie chcesz nie zabrać na sumy więc muszę kombinować😁wiesz też jest inaczej jak łowisz swoim kijem a inaczej jak czyimś trzeba uważać aby kija nie popsuć i ryby nie stracić 🤗

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jaceen napisał:

Lepszy dzień dzisiaj u mnie, to zerknąłem na Penny 360 i 460. I szczerze? Do naszego łowienia Krystian, to ja wybieram model lżejszy. Raz że waga 345g w porównaniu do cięższego modelu 551g robi sporą różnicę. Hamulec niby słabiutki pod sumy, bo tylko 4,95kg ale i tak do tej pory pomagałem dociskając szpulę ręką. Dla mnie mniejszy problem. Nawój i przełożenie ogarnę. Na kołowrotki z Lidla łowiłem i też dało radę.

Zobacz Penn 260, niczym się nie różni niby hamulec mocniejszy a tylko szpula mniejsza od 360. Widziałem na filmie jak gościu łowi Pennem i trzyma szpule ręką. A łowi już nimi któryś sezon i patrząc jak ciągnie oo zacięciu to te kołowrotki żyją.  Tu link https://youtube.com/@2011pablo20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Penna Spinfishera już drugi sezon i jestem bardzo zadowolony. Dał mi go w prezencie brat, który sam używa kołowrotków Penn, a do spinningu ma Penn Battle. Kołowrotek ma swoją wagę, ale czuć też jednocześnie, że ma moc. Nie dane mi było jeszcze sprawdzić go na dużej rybie, ale nie mam wątpliwości, że sobie poradzi z każdym przeciwnikiem.

large.IMG_20230622_015152733.jpg.3cf33f434aff721e4289effe4e5b9eca.jpg

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj penna, sam od tego roku używam dwóch modeli - spinfishera VI w rozmiarze 5500 przy kiju do 90 g i clasha w rozmiarze 3000 do wiślanego łowienia sandaczy z opadu przy kiju do 28g..  Tanie kołowrotki u mnie po sezonie "orania" były już zajechane ostro..

Miałem kilka różnych modelów ryobi, bodajże verum, ecusime i zaubera ale żadnego z nich nie polecam do łowienia sumów.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już postanowiłem ale teraz niepewność czy 260 czy 360. Nie potrzebuję nie wiadomo ile plecionki nawinąć. Różnica w wadze żadna. Muszę zobaczyć w sklepie czy mają ona i porównać wielkościowo. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i czekam może ktoś się jeszcze wypowie🤗

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że 260 i tak nie pomieści plecionki 0.25 150m. A grubiej wydaje mi się że, nie chce iść. Chyba że ktoś mnie przekona.😁 A jakich używacie średnic spiningujac? W stacjonarnym mam 0.28 300m i nie ma z tym problemu  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gryzon napisał:

Myślę że 260 i tak nie pomieści plecionki 0.25 150m. A grubiej wydaje mi się że, nie chce iść. Chyba że ktoś mnie przekona.😁 A jakich używacie średnic spiningujac? W stacjonarnym mam 0.28 300m i nie ma z tym problemu  

Ja używam 0,23mm do ok 20 kg, grubiej niż 0,25mm przy spiningu z brzegu bym nie zalecał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też włączę się w dyskusję ( oczywiście cały czas piszemy o spiningu z brzegu ) , od tego sezonu na wąsatego kupiłem daiwa ninja lt 6000 mieści na szpuli 150 m. plecionki 0,25 ( 40 kg wytrzymałości) niestety też brakuje szpuli zapasowej , młynek nie przesadnie duży ale kryteria były dwa , waga i cena ( 370 gr. i około jak kupowałem 250 zł ) póki co jestem mega zadowolony , dobrze spasowany , hamulec brzytwa , ale mam jeszcze jedną propozycje, Robinson Raptor 4000 , wielkości jest Daiwy ( ma szpule zapasową ) używam go na szczupaka ale mniemam że i z sumem też da radę ( no chyba że celujesz w 2 m. kijanki ale to inna bajka 😜 ) używam go od zeszłego roku i też sobie chwalę, to może być też jakąś alternatywa zwłaszcza że cena jest przystępna, pozdrawiam Wasyl 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wasyl1968 napisał:

No to ja też włączę się w dyskusję ( oczywiście cały czas piszemy o spiningu z brzegu ) , od tego sezonu na wąsatego kupiłem daiwa ninja lt 6000 mieści na szpuli 150 m. plecionki 0,25 ( 40 kg wytrzymałości) niestety też brakuje szpuli zapasowej , młynek nie przesadnie duży ale kryteria były dwa , waga i cena ( 370 gr. i około jak kupowałem 250 zł ) póki co jestem mega zadowolony , dobrze spasowany , hamulec brzytwa , ale mam jeszcze jedną propozycje, Robinson Raptor 4000 , wielkości jest Daiwy ( ma szpule zapasową ) używam go na szczupaka ale mniemam że i z sumem też da radę ( no chyba że celujesz w 2 m. kijanki ale to inna bajka 😜 ) używam go od zeszłego roku i też sobie chwalę, to może być też jakąś alternatywa zwłaszcza że cena jest przystępna, pozdrawiam Wasyl 

 

Tylko różnicą w cenie to raptem 30zl lub 60zl. Pytanie czy opłaca się testować. Z sieci i filmów widzę że Penn jest wszędzie i wszyscy chwała więc nie chciał bym wydać kasy na coś innego i się przejechać. Zostanę przy Penn ale zastanowię się z rozmiarem. Ale zapraszam wszystkich do dyskusji 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek z pa plecionka to nie problem. Już dawno u nas w sklepie nie kupowałem i raczej nie będę. Zamawiam jednej firmy u skośnookich już zamówiłem kilka sztuk i uważam że są bardzo dobre i nie przegrubione. Ostatni szło mi 2tygodnie. Za 18zl 300m. Więc zamówię 300 i nie będzie problemu😁. Dziś miałem zajechać na Kurkowa ale nie zdążyłem. Jutro zajadę jeśli czas pozwoli. Właśnie się zastanawiam jaka zamówię czy zaryzykować 0.20 czy 0.25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.