Skocz do zawartości
tokarex pontony

Co robić z jazgarzami ?


Shark Hunter

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie jazgarki powinno się łowić i wypuszczać tak samo jak każda inną rybę ,ponieważ to też żywe stworzonka mimo swojej złośliwości w połowie .Stanowia one pozywienie ryb drapieżnych dlatego nie należy (według wielu wędkarzy) przy złowieniu ucinać łba i żucać w krzaki :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 191
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ryby, które wyrzucam do krzaków to sumiki karłowate.Jeden powód to to że są one szkodnikami i jest ich bardzo dużo w moim rejonie a drugi to że taki jest regulamin amatorskiego połowu ryb tzn. nie pisze dokładnie że trzeba je uśmiercać zaraz po złowieniu.

Ale pisze że nie wolno wpuszczać ich do wody , w której je złowiono ani do żadnych innych :neutral: więc jak to rozumieć :?: Mimo że jest to brutalne to uważam to za słuszne gdyż nie robiąc tego możemy ponieść wiele większe straty wyrządzone przez sumiki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyrządzone przez sumiki...

jazgarze też przecież ikre wciągają i też napewno dużo szkód robią ,mimo tego u mnie nie ma przepisu ------>

nie wolno wpuszczać ich do wody , w której je złowiono ani do żadnych innych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazgarze są naszą rodzimą rybą i moim zdaniem nie powinno się ich tępić, są naturalnym pokarmem innych ryb. jednak nadmierny rozrost ich populacji, moim zdaniem, świadczy o nadniernym spadku drapieżnika który zię nim żywi :twisted: UFFF!!!! Ale mądrze napisałem :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andi64.

Ja jazgarza stosuję na suma, sandacza i szczupaka. Jazgarz pięknie chodzi jako żywiec. Wybór jest oczywisty, czym należałoby zarybić zbiornik (akurat u mnie), ale przy dużej ilości jazgarza, takie rozwiązanie będzie też skuteczne na każdym zbiorniku wodnym.

Ponadto ruski sandacz - o czym pisałem - jest pyszną rybą kulinarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jazgarza stosuję na suma, sandacza i szczupaka. Jazgarz pięknie chodzi jako żywiec

zgadza się ,nie dość że jest super żywotny to jeszcze bardzo prosto go złapać bo właściwie sam wchodzi na hak jak wejdzie w łowisko :mrgreen: to tworzy go prawie doskonałą przynętą na żywca :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby, które wyrzucam do krzaków to sumiki karłowate
No kolego zastaów się troszeczkę! Pomijam już nawet względy etyczne że rybę należało by najpierw uśmiercić aby nie skazywać jej na powolną śmierć w męczarniach ale chodzi o innych wspólwędkarzy! Smród rozkładającego się rybiego mięsa w krzakach :???: Zabić sumika, w reklamówkę i do kubła na smiecie. Puste pudełka po robakach i butelki po wodzie czy piwie też wyrzucasz w krzaki!? Taki śmietnik robisz tam gdzie wędkujesz....?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu się nie zgadzam, czasami trudniej go złowić niż ładnego szczupaka

_________________

u mnie jest tak że jak sie podnęci uklejówką (zanęta powierzchniowa) to jazgarze sie tam o robaka zabijają ,prawde w okresie letnim u mnie tak nie bierze jak teraz ,ale nie jest wyczynem złapac 3 szt na żywca :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabić sumika, w reklamówkę i do kubła na smiecie. Puste pudełka po robakach i butelki po wodzie czy piwie też wyrzucasz w krzaki!? Taki śmietnik robisz tam gdzie wędkujesz....?
To że tam ryby wyrzucam nie znaczy że śmiecę nie wiem skąd taki wniosek... A śmierdzi być może ale w bardzo małym promieniu.Kiedyś przyjechałem na miejscówke złapałem ok. 10 sumików i wyrzuciłem w krzaki, potem przyjeżdżałem w to samo miejsce codziennie przez 4 dni i nic nie śmierdziało... Sądzę że to za sprawą tamtejszych piżmaków i innych stworzeń , które się nimi żywią. Więc nasuwa się jeszcze jeden argument za tym aby jednak wyrzucać sumiki w okolicy miejsca wędkowania.A gdy zapakujesz kilka sumików do reklamówki i wrzucisz do kubła to żadnego pożytku z tego nie będzie..... POzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki śmietnik robisz tam gdzie wędkujesz....?
Sądzę że to za sprawą tamtejszych piżmaków i innych stworzeń , które się nimi żywią.

No właśnie są różne aspekty takiego działania. Jedno pytanie Tomaszek czy w twoich stronach wystepują sumiki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich stronach nie występują sumiki, więc pewnie nie rozumiem tej plagi, ale wyrzucanie złowionej ryby w krzaki uważam za barbarzyństwo i działanie bezprawne. Nie chcę moralizować, ale nie rozumiem jak można uważać się za etycznego wędkarza, a jednocześnie w taki sposób postępować ze złowiona rybą. Przypominam, iż jeszcze do niedawna okonia traktowano jako rybi chwast, wyżerający ikrę wartościowych ryb, ilu wędkarzy wywalało niewiekie okonki za plecy. W końcu jak by na sumika nie patrzeć, to jest rybą, a regulamin mówi wprost, co należy z nią zrobić po złowieniu. Oprócz regulaminu jest jeszcze ustawa o ochronie zwierząt... Jeżeli sumik jest taki uciążliwy trzeba chyba wymusić na gospodarzu wody zarybianie odpowiednim drapieżnikiem, który ograniczy jego populację, ja przynajmniej nie widzę innego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a regulamin mówi wprost, co należy z nią zrobić po złowieniu

Regulamin mówi:

"3.7. Raków pręgowatych, raków sygnałowych oraz ryb z gatunku trawianka, czebaczek amurski i sumik karłowaty po złowieniu nie należy wypuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód."

i tyle

Jeżeli sumik jest taki uciążliwy trzeba chyba wymusić na gospodarzu wody zarybianie odpowiednim drapieżnikiem, który ograniczy jego populację, ja przynajmniej nie widzę innego rozwiązania.

Widać, że nie ma u ciebie sumików. To jest wielki problem, którego nie da się rozwiązać zarybieniem. To jest niewyobrażalna plaga. Jakbyś miał co minutę branie na KAŻDĄ zarzuconą przynętę twój stosunek byłby pewnie zgoła inny :cry:

Co do wyrzucania ryb w krzaki. Według mnie dużo bardziej szkodliwe dla środowiska i ludzi jest wyrzucanie ich do śmietnika niż w krzaki, gdzie- jak pisał liniash- stają się w 90% pożywieniem innych żyjących nad wodą stworzeń. Moje zdanie to nie są teoretyczne dywagacje tylko obserwacja realnych sytuacji. Pewno, że przed wyrzuceniem sumika powinno się go uśmiercić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin regulaminem, ustawa o ochronie zwierząt mówi jednoznacznie:

Art. 33. 1. Uśmiercanie zwierząt może być uzasadnione wyłącznie:

1)potrzebą gospodarczą;

2)względami humanitarnymi;

3)koniecznością sanitarną;

4)nadmierną agresywnością, powodującą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego, a także dla zwierząt hodowlanych lub dziko żyjących;

5)potrzebami nauki, z zastrzeżeniem przepisów rozdziału 9;

6)wykonywaniem zadań związanych z ochroną przyrody.

1a. Uśmiercanie zwierząt może odbywać się wyłącznie w sposób humanitarny polegający na zadawaniu przy tym minimum cierpienia fizycznego i psychicznego.

art. 35. 1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4, albo znęca się nad nim w sposób określony w art. 6 ust. 2,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Czyli w mojej ocenie, jeżeli regulamin zabrania wpuszczania sumika do wody, należy go uśmiercić z uwagi na potrzebę gospodarczą - czyli ma iść do konsumpcji. :???:

Jeżeli ktoś zna akt prawny dot. ochrony przyrody, który stanowi, że sumika można uśmiercać bez powodu - czyli za to, że jest tym kim jest :wink: , przyznam się do błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6)wykonywaniem zadań związanych z ochroną przyrody.

Ten punkt według mnie

Czyli w mojej ocenie, jeżeli regulamin zabrania wpuszczania sumika do wody, należy go uśmiercić z uwagi na potrzebę gospodarczą - czyli ma iść do konsumpcji
To lekka nadinterpretacja :lol: Nigdzie nie jest napisane że zabitą rybę innego gatunku należy zjeść
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6)wykonywaniem zadań związanych z ochroną przyrody.

Ten punkt według mnie

Ale tylko pod warunkiem, że istnieje przepis ustawy, pozwalający na to. Ja takiego nie znam. Myśliwy np. może odstrzelić zdziczałe psy i koty, bo pozwala mu na to ustawa - Prawo łowieckie.

Czyli w mojej ocenie, jeżeli regulamin zabrania wpuszczania sumika do wody, należy go uśmiercić z uwagi na potrzebę gospodarczą - czyli ma iść do konsumpcji
To lekka nadinterpretacja :lol: Nigdzie nie jest napisane że zabitą rybę innego gatunku należy zjeść

Może to wydawać sie śmieszne, ale to nie jest nadinterpretacja, potrzeba gospodarcza właśnie na tym polega... Nie trzeba przecież od razu, można zamrozić :wink:, albo nakarmic kota, ale nie można wyrzucać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
regulamin zabrania wpuszczania sumika do wody, należy go uśmiercić z uwagi na potrzebę gospodarczą - czyli ma iść do konsumpcji.

z zasady są to rybki chwastowate, ale są przepyszne, kto nie jadł ten nie ma o nich pojęcia

grube ości, zero drobnych i pyszne mięsko - pies znajomych żadnej innej ryby nie ruszy, a te sumiki kradnie z miski w której są sprawiane ;)

Walka jest o nie nieziemska bo rzeczywiście są baaardzo smaczne.

I cieszę się, że mnóstwo luda ich nie uznaje :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie się największe łowi ???

Największe na żywca. Koło mojego miejsca kręciła się taka zdziczała kotka, która dostawała w prezencie sumiki złowione na żywca zastawionego na sandacza. Niektóre miała problem uciągnąć :mrgreen: Podchodziły pod 40 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.