Skocz do zawartości
tokarex pontony

Co robić z jazgarzami ?


Shark Hunter

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 191
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gość Tench

Z uchą tak samo jak z bouillabaisse czy też każdym daniem regionalnym, ile domów tyle przepisów. Ugotujcie "rosół" rybny i doprawcie tak jak lubicie. Pod koniec można dorzucić filety lub dzwonka grubszej ryby żeby było co przegryźć. Ot całą filozofia mistycznej uchy:)

A jak zastąpicie drobne rybki rakami...

Jazgarzy nie jadłem bo nigdy nie trafiła się sztuka +10cm ale w smaku podobny jest do sanacza/okonia. Spotkałem ludzi którzy cenili te rybki ponad wszystko inne co w polskich wodach pływa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jazgarza powinna być rozpatrywana dość... regionalnie. Na Pomorzu może być on chwastem, skarłowaciałym męczybułą, na Podkarpaciu rybą jak każda inna.

W moich wodach nie ma z nim problemu, dlatego nie widzę potrzeby traktowania go jak chwasta. Ale z taką mini-wzdręgą już nie jest tak kolorowo, bo pełno pływa takich palczaków i nie dopuści niczego grubszego do haka. O sumiku karłowatym już nie wspominam (Chechło!).

Moim zdaniem najlepszym sposobem na szybkie zmniejszenie pogłowia takiej skarłowaciałej ryby jest wprowadzenie drapieżnika niewielkich rozmiarów i jego ochrona.

Podobny zabieg zwany biomanipulacją stosuje się na Słowacji, celem "odświeżenia" zbiorników zaporowych. W książce p. Krzyszczyka ("Łowienie w zbiornikach zaporowych", polecam) wyczytałem, że Słowacy właśnie w ten sposób rekultywują zaporówki.

Z polskich wód mogę podać przykład zbiornika Przeczyce. Okres ochronny szczupaka wydłużony jest do 31.05. Dzięki temu kaczodziobe mogą dłużej dziobać skarłowaciałego leszczyka bez obaw o wędkarskie kotwice. Czy to działa? Nie wiem :D Rzadko łowię na spławik czy grunt, a jeszcze rzadziej łowię na spławik/grunt na Przeczycach ;)

Warto spróbować, nie regulujmy natury, dajmy jej czas, może sama się "wyreguluje".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tench

We Wrocławiu owej rybki nie widziałem z 10 lat, a kiedyś wystarczyło zarzucić robaka i już jazgarek dyndał :grin: nie ma też raków, krąpi, drobnej płoci, leszczyki poniżej 25cm to też rzadkość. Niby to sprawka sumów, czasem ktoś złowi coś w wymiarze ale przeważnie czepiają się paronastocentymetrowe sznurówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma ochotę to zapraszam do mnie :mrgreen:

Są dni, że jazgarzy w ogóle nie widać. Biorą karasie, płocie czy inne. A czasem jest tak, że danego dnia "zesrać" się można, bo branie za braniem.... ale nie tej ryby, na którą się nastawialiśmy. Wszedł w łowisko i wali jak głupi jazgołek. A smaczny potwornie :twisted: Świeżo upieczony jest wręcz boski, nie wiem jakby się komponował w zalewie. Może ktoś przyrządzał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Madi. W zalewie mam nadzieje ze chodzi o octowa bo o Wislanym nie mam pojecia pewnie bedzie dobry zreszta jak kazda ryba . Ale jako dodatek do zupy rybnej to przebija wszystko z powodu smacznego miesa!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Moim zdaniem teorie typu: okoń ,jazgarz ,kiełb i inne ryby które nie sa chętnie zjadane to chwasty takzwane szkodniki a i jeszcze dla niektórych sum i duży szczupak teorie takie wymyśląne przez niedouczonych miesiarzy bardzo szkodza środowisku bo tu kazda ryba ma swoje miejsce i jest potrzebna nie ma czegoś takiego jak gatunki nie potrzebne i szkodliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to zbieg okoliczności, czy ja mam jakieś dziwne teorie. Ale kiedy w latach 90 było na "moich" jeziorkach zatrzęsienie jazgarzy, uklei, kiełbi to było też sporo dużego okonia, sandacza i szczupaka o węgorzach nie wspominając. Dziś prawie nie ma tych rybek w tym jeziorach i strasznie ciężko też o spore rybki. Wiadomo duże znaczenie ma presja wędkarska i mięsiarstwo, nie wspominając o złych i za słabych zarybieniach.

W każdym bądź razie jazgarz i ukleja to wg. mnie najlepsze żywce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje teorie sa jak najbardziej trafne dużo pozywienia jakim sa właśnie małe rybki to lepszy wzrost i stan liczebny populacji drapieżników a te z koleji utrzymuja populacje biało rybu w zdrowiu ekosystem to niekonczacy sie łańcuch zależności osłabiajac jedno ogniwo ingeruje sie w całość tej układanki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Ostatni jak byłem na spławiku,obok na pomoscie siedział starszy pan.....powiedział cos co mi przypomniało czasy jak byłem szczeniakiem-Panie kiedyś to chociaż jazgarz brał,a teraz to każu se płacić a ukleji nawet niema,panie a jadłeś pan jazgarza...BA lepszy niż łokuń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Gość AdamKaczor

Kiedyś dziadkowi zadałem pytanie,co robić z jazgrami dziadek odpowiedział ryba taka sama jak inne ba nawet smaczniejsza od okonia. Takie 15cm paluszki lizać pieczone na głębokim oleju :razz::razz::razz::razz::razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze jak złowię jazgara do 15 cm, od razu rzucam go na żywca, nie wiem jak uwas, ale u mnie to najlepszy sposob na dużego okonia,sandacza, ba nawet szczupak czy sum uderzy. Kiedyś brały same jazgarki i drobne okonie na lekkiego feederka, po jednym z braniu czuje ze mam coś małego na kiju,i nagle bum kij wygięty i coś chodzi, po około 10 minutach wyciągnąłem mojego rekordowego okonia ok 40 cm z równo 15 centrymetrowym jazgarem w pysku.Od tamtego czasu często na jazgara wyciągam ponad 30 centymetrowe okonie,ładne sandacze, w tym samym czasie na spining ani jednego brania nawet:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.