Skocz do zawartości
tokarex pontony

Technika połowu dorsza


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

No to wędzisko pociąga przynętę do przodu w takim rzucie czy nie?

nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś?

ale chodzi o to że jak podnosisz wędzisko wtedy przynęta kieruje się w twoją stronę, tylko nie przyjmuj jej na klate :smile: i jak wyczujesz ten moment gdy ona ma już wracać w strone łowiska to wtedy dajesz jej kopa wyrzutem dłoni do przodu, myślę że teraz nie będziesz miał żadnych wątpliwości, poćwicz gdzieś nad wodą albo w ogródku :smile: życze powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 8 months later...

Witam, a ja chciałem się tylko pochwalić , że w tym tygodniu jadę (płynę??) pierwszy raz na rejs na dorsze. Jestem taki podeksctowany.....

A wszystkie rady zawarte na niniejszym forum bardzo mi pomagają przygotować się do tej wyprawy. Chociaż jeszcze niektóre nazwy i słownictwo są dla mnie tajemnicą, ale wiele rzeczy mi się wyjaśniło - mam nadzieję, że dam radę.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam.

Jak do tej pory byłem 2 razy na kutrze.

Za pierwszym razem sprzęt miałem wypożyczony, za drugim razem jechałem już ze swoim sprzętem(kij 2.7 do 300gr, plecionka Power Pro 40 lb, kołowrotek 5000).

Za pierwszym razem łowiąc żyłką w ogóle nie wyczuwałem dna łowiska, trudno też powiedzieć dokładnie w którym momencie następowało branie ryby. Złowiłem wtedy 4 dorsze, kilka ryb straciłem podczas holu (w jednym przypadku nastąpił błąd z mojej strony bo wystąpił luz na żyłce), dlaczego spieły się pozostałe ryby?? Nie wiem.

Za drugim razem pojechałem z plecionką. Dno wyczuwałem nawet na 70 metrach. Złowiłem 2 dorsze: jednego na przewieszkę, a drugiego na pilkera. Na początku podczas opadania pilkera dawałem luz na plecionce, może dlatego nie wyczuwałem brania, później nie dawałem już luzu, ale brań nie miałem. Co mnie najbardziej zaskoczyło to to, że miałem kilka razy rybę na haku, a ona spadała. Tzn. po zacięciu (czuje rybę na haku) zacząłem pompować do góry i po ułamku sekundy pusto ryba się spina z haka :(. Taka sytuacja powtarzała się kilka krotnie z niezrozumiałych dla mnie powodów. Stąd moje pytanie brzmi: jak powinien wyglądać hol dorsza? Kiedy następują brania (podczas podbijania czy opadu pilkera)??

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeżdzę od kilku lat na bałtyk z częstotliwością 6-8 razy w roku, i powiem że również zdarzały się sytuacje iż dorsze spadały po kilku metrach holu. Nigdy nie przywiązywałem do tego większej uwagi. Ale z moich doświadczeń wiem że podstawą w pewnym zacięciu i holu jest ostra kotwica czy haczyk. Na jednym z rejsów koledze spadło kilkanaście dorszy a przyczyną było nie zdjęcie koszulek z grotów nowego pilkera Ha Ha! :lol: Podstawą podczas holu na plecionce jest dosyć miękki kij, króry skutecznie amortyzuje ataki ryby, ja w przypadku jak nie łowię na wrakach nie dokręcam hamulca na maksa, tylko ustawiam go tak aby większy dorsz przy gwałtownych zrywach mógł wyciągnąć trochę plecionki. Przy pompowaniu nigdy nie pozwalam na najmniejszy luz plecionki, przez cały czas muszę czuć na kiju rybę. Technika połowu jest każdego dnia inna raz dorsze reagowały na gwałtowne poderwania innym razem na delikatne prowadzenie. Zdarzało się również że reagowały tylko na kontrolowany opad, lub delikatne wolne poderwania z dna na 30-50 cm. W maju zdarzyło się że dorsze brały w toni przy bardzo delikatnym prowadzeniu pilkera i siadały zarówno na pilka jak i na przywieszkę ( miałem wtedy sporo dubletów, i dwa czy trzy razy po 3 sztuki na raz. Nie napisałeś jaki masz kij, ja używam wędzisk o różnej gramaturze i długości ale bezwzględnie z delikatnymi szczytówkami. Ostatni mój nabytek który jest sprawdzony to mikado sea feder z wymiennymi szczytówkami do 110, 140 i 180 gram, Lowiłem nim i płytko Łeba i głęboko Władek sprawdził się znakomicie ( chociaż na Władku podczas holu trzy pierwsze dorsze mi spadły. Jak masz jeszcze jakieś pytania to wal na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Witam, bardzo fajny wątek, choć szkoda, że nie rozwijany dalej. Dorzucę coś od siebie w temacie kołowrotka. Dla osób które mają zamiar pojechać maks. dwa razy na dorsza w roku, godnym przemyślenia jest zakup kołowrotka z wolnym biegiem o rozmiarze 5000. Taki jaki stosuje się na karpie. Wiadomo, że trzeba o niego zadbać po rejsie, wyczyścić od słonej wody itd. Jakie są zalety takiego kołowrotka? Ano jest dość wytrzymały, jest bardziej uniwersalny posiada wolny bieg który daje to że nie musisz otwierać kabłąka przed wypuszczeniem pilkera. Jestem skłonny stwierdzić, że pilker wypuszczony na wolnym biegu osiąga dno wcześniej niż pilker którego żyłka/plecionka swobodnie zsuwa się ze szpulki kołowrotka. Wygląda to dość paradoksalnie ale w ostatniej fazie zsuwania się żyłki jest już jej na szpulce dość mało i wewnętrzna strona szpulki jest dość wysoka a przez to stawia coraz większy opór żyłce. Natomiast przy wolnym biegu żyłka odwija się z jednostajną prędkością przez cały czas. Co Wy szanowni forumowicze na to?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na morze używam obecnie Okuma salina 55 ale chciłabym kupić następny. Wybór jest dość duży i właśnie to jest problem. Czy kupić coś cięższego typu secor big boss np. w rozmiarze 4500, który waży 670 gram czy może seacor Br Jigger, czy Big ben, czy seacor pro Π 5500, czy może Ryobi applause w rozmiarze 6000 lub 8000 ?. Pod koniec marca znów ruszam na Bałtyk i chciałbym coś do tego czasu kupić. Jeśli możecie wyraźcie swoje opinie o tych kręciołach a będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
swoim 300-tu gramowym pilkerem

z takim nie powinno być problemu. Z moich obserwacji i techniki wynika, że większośc tak rzuca. Nie ma się co przejmować gdy pilker poszybuje za bardzo w górę odległość osiągnie. Ja rzucam około 30 m 150 g pilkerem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

co do spadania dorszy to zgadzam sie ze wędka do plecionki musi być mieka ale ja sądze ze dorsz który spadł niezostał

dobrze zachaczony ponieważ albo sie go podchaczylo albo poprosto złapał(prtzydusił pilkera o dno) jesli przywieszka jest za długa nptwister duzy to poczujecie panowie udezenie wy zacinacie i nic pusto)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Ja rzucam około 30 m 150 g pilkerem

Kuba, bo rzucasz zestawem ze sprężyną, koszyczkiem, spławikiem, przelotowym ołowiem itp.....

Na kutrze są niekoniecznie wędkarze "słodkowodni"...

Wyobraź sobie teraz gostka z 200-300g pilkerem, (+2 kotwice :razz: ) który rzuca "zza głowy" i coś mu "zeszło" z toru, albo nie daj Bóg, zapomniał otworzyć kabłąk kołowrotka..... Jak zabije siebie, to pół biedy...

i po ptokach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jest jescze jedna ważna rzecz, a mianowicie jeżeli się łowi na wraku lub miejscu, w którym jest sporo zaczepów przyciętą rybę trzeba poderwać jak najszybciej z dna poto aby nie weszła w niechciany nam zaczep :smile: A apropo spadania dorszy nigdy nie wiadomo gdzie zachaczy się nasz dorsz, jeżeli go podchaczymy np. leciutko za brzeg ciała to raczej się zerwie ale do tego gdzie został zachaczony. Czy w pysk, czy za ogon możemy się tylko domyślać. Dowodem na to są często rany na wyłowionych dorszach, nie raz takiego złowiłem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
A apropo spadania dorszy nigdy nie wiadomo gdzie zachaczy się nasz dorsz, jeżeli go podchaczymy np. leciutko za brzeg ciała to raczej się zerwie ale do tego gdzie został zachaczony. Czy w pysk, czy za ogon możemy się tylko domyślać. Dowodem na to są często rany na wyłowionych dorszach, nie raz takiego złowiłem :wink:

Dlatego odpinam od pilkera kotwiczki i zakładam pojedynczy duży hak, taki co najmniej 5 cm długości. Dzieki temu nie lowię "za pletwe", nie łowię maluchów i nie mam tak dużo zaczepów.

Hak ma dużo większe szanse ześlizgnąć się nie raniąc ryby. Być może łowię trochę mniej, ale te złowione dają dużo więcej satysfakcji - same chciały capnąć żelastwo i walczyły dzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego odpinam od pilkera kotwiczki i zakładam pojedynczy duży hak, taki co najmniej 5 cm długości.
Choć nie łowię na pilkery twój pomysł jest bardzo ciekawy :razz: Po prostu nastawiasz się na coś większego i łapiesz selektywnie :wink: A na jakiego ciężaru pilkera łowisz z tym hakiem :?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja dla tego łowię na same przywieszki z szprotkami ale o selekcję też trochę chodzi. Każdy woli przyciąć np. piątaka niż jedynke :smile: Raz tak miałem, że brały co 10s ale przyciąć nie mogłem bo mikrusy pewnie atakowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakiego ciężaru pilkera łowisz z tym hakiem :?:

500-1000g

Chodzi mi o wyeliminowanie podczepow i lowienie duzych sztuk jednoczesnie. 15 kg dorsza ma morde, w ktora mozna wlozyc glowe, pilker w niej wyglada jak obrotowka na okonki. Kilka razy nastawianie sie na duza sztuke (1000g pilkera i 120m glebokosci), konczylo sie smiesznie - 5 minut holowania pontonu przez potwora z glebin i pymm! Moze i lepiej, ze porwal linke...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raju ja maksymalnie na 300g łowie ciężarki :shock: Ale mi dorsze na szprota ładne również biorą, bo wczoraj akurat łowiłem na Vivien to jednego kabana ciągnełem z 10m i się urwał z całym zestawem. Całą minutę ciągnełem go te 10m :wink: Ogółem wczoraj brały ale same maluchy :???: Były większe ale mało co :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ja łowię na wędką Jaxon 2.7 do 250gram wyrzutu jest to dość twardy zestaw no i kołowrotek Jaxon Sea żyłka 0,50 na pocżątek to wystarczy.

Wytrawniejszym wędkarzom polecam jakąś węgłówkę o miękkiej pracy o wyrzucie ok 230gram i plecionkę do tego oczywiście ok 0.25 max

Filmik z wyprawy na Dorsza Kliknkij!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co panowie powiecie o dipach dorszowych...

Ja siE wybieram na dorszyka w niedzielę (miało być dzisiaj, ale zapowiedzieli 7 do 9 w skali i odwołali) i zakupiłem sobie jakąś pastę - TRAPERA na dorsza...

Chciałem się zapytać czy może już ktoś to próbował...

PS. Własnie powąchałem, ale to potwornie śmierdzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(1000g pilkera i 120m glebokosci)

Nie żebym się tam czepiał :lol: bo zasługujesz na szacunek ze względu na opisany sposób zbrojenia pilkera, ale powiedz proszę, gdzie znajdujesz te 120-to metrowe głębie na pontonie?

Z tego co wiem Głębia Gdańska ma max. 118m :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.