Skocz do zawartości
tokarex pontony

Różne pytania dotyczące drgającej szczytówki


shrek83

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 355
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

podwieszana bombka o minimalnej wadze(np. z pileczki do tenisa stolowego) i nie za gruba zylka(np. 0,18) pokaze najdelikatniejsze branie bezbłędnie, przy czym nie wyczuje oporu szczytówki

Skoro bombka będzie miała minimalną wagę to jak napnie żyłkę? Piłka do tenisa stołowego nie napnie nawet żyłki 0,12 na długości 10m, nie mówiąc już o normalnym łowieniu na koszyk przy większych odległościach. Podwieszane sygnalizatory są dobre, ale DS. lepszy :mrgreen: . Za to bombki bezbłędnie spisują się przy łowieniu węgorzy, ale to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam lowiac na bombke mialem zdecydowanie wiecej nieudanych zaciec, niby zacinajac kijem prostopadlym do brzegu mamy wieksza sile, ale nim wybierzemy luz, to ryba zdarzy sie sploszyc, a tak krotki pewny ruch i sztuka siedzi .... oczywisce nie mowie, ze bombka to nieporozumienie, bo jest calkiem calkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam…

Napaliłem się na DS !!!

Po przestudiowaniu chyba większej części forum, biorąc pod uwagę opinie wielu bardziej i mnie doświadczonych forumowiczów mój wybór padł na :

1. Wędzisko

KONGER CARBOMAXX FEDER 3,60m 120g

http://www.allegro.pl/ite...lka_gratis.html

MIKADO GOLDEN LION ULTRA FEEDER 3,6m 100g

http://www.allegro.pl/ite...100_gratis.html

2. Kolowrotek

KOŁOWROTEK Z WOLNYM BIEGIEM ABU GARCIA 105 FR

http://www.allegro.pl/ite...runt_od_ss.html

KOŁOWROTEK Z WOLNYM BIEGIEM ABU GARCIA 103 FR

http://www.allegro.pl/ite...cia_103_fr.html

3. Żyłka

TRABUCCO T-FORCE FEEDER 0,20mm

4. Podpórki

Podpórki takie jak na poniżej zamieszczonej fotce posiadam, ponieważ jak do tej pory łowiłem na gruncik, ale z sygnalizatorem brań…

http://www.allegro.pl/ite...o_8002_061.html

Jak nie będą pasowały do tej metody to żaden problem zmienić je…

Proszę o poradę, czy taki sprzęcik będzie ze sobą sie zgrywał…

Jak ustawiamy wędzisko, wyczytałem, że najlepiej poziomo, ale czy równoległe z brzegiem, czy pod jakimś kątem ??

Nadmienię jeszcze, ze moim łowiskiem najczęściej jest zbiornik zaporowy – Jezioro zaporowe Pierzchały na rzece Pasłęce.

jeziorko stosunkowo głębokie, głębokość przeważnie 5-8 metrów. Dno mulisto-piaskowe, z rożnego rodzaju skorupiakami. Uciąg wody jest różny, od wód praktycznie stających w zatoczkach po wody średnio płynące, nawet i szybkie (przy moście)

Ryba tam występująco to przeważnie leszczyk, ale i łopaty się zdążają, ładna gruntowa płoć, węgorz i wszędobylski krąp, nawet ładny. Kilka lat temu zarybiony też karpiem i sumem (już kilka razy słyszałem jak rwały zestawy…)

W razie złego toku myślenia, wyboru sprzętu nie szczędźcie mi krytyki…

Zniosę raczej wszystko…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiamy wędzisko, wyczytałem, że najlepiej poziomo, ale czy równoległe z brzegiem, czy pod jakimś kątem ??

To temat rzeka (sporo było już na forum). Generalnie na wodzie stojącej (bez uciągu) ustawiam równolegle z brzegiem, choć są wyjątki. Jeżeli łowię na dwie wędki "aktywnie" czyli druga jest spławikówką lub gruntówką na białą rybę, to ustawiam kij nawet pod kątem 45 stopni w stosunku do brzegu. Nie wpływa to znacząco na skuteczność DS-a a pozwala łowić na dwie wędki aktywnie, bo szczytówkę obserwuje się kątem oka.

Ten sposób ustawiania kija możesz zobaczyć w moim filmie (link w podpisie) czas 2:43

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja polecam, aby kat miedzy kijem a zylka byl lekko rozwarty, gdyz polecany przez wiele osob kat ostry bliski 90* troszeczke utrudnia zaciecie - ruch musi byc dluzszy i szybszy, natomiast przy takim, jaki proponuje brania sa i tak doskonale widoczne, a zacina sie nieporownywalnie lepiej

co do kija, to uzytkuje mikado z serii ultraviolet i spelnia moje oczekiwania w 100%, ja akurat mam 3,6 lightfeedera 90g, chociaz charakterystyka kija sugeruje uzywanie szczytowek, ktore pozwalaja bezstresowo miotac koszykami z ok 30-40g obciazenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że to dobry temat.

Kupiłem wędkę do łowienia na bojkę/ gruntowo oraz z plaży -

Cormoran Seacor Surf 3,90 M/ 250 G

Wędka fajna, mocna. Tylko, że szczywtówka jest strasznie mocno twarda, nie wiem jak ja będe widział na plaży branie (zestaw denny, morski). Co zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem szczęśliwym nabywcą golden baya + trb 40...

i mam pytanie : jak rzucać tym czyms (dodam, że koszyczek sam ma wagę 30g), żeby wrócić po pierwszym razem z taką samą ilością szczytówek całych z jaką się wyjechało ??

ten sprzęt taki delikatny sie wydaje, że strach się nawet zamachnąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian21 ma 140g cw...

sa 4 szczytówki: biała, żółta/pomarańczowa, zielona i czerwona

W sklepie Pani (naprawdę dobrze zna się na tym co sprzedaje) powiedziała, że jak ma cw 140g to najtwardsza spokojnie pociągnie 130g i tak w dół po kolej 110g, 90g i najmiększa 70g...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37060477ebfc6ddbm.gif

A. wędka równolegle do brzegu, szczytówka jak i żyłka kąt prosty do wędki...

B. wędka równolegle do brzegu, szczytówka ukośnie do wędki, żyłka kąt prosty do wędki...

C. wedka ukośnie do brzegu, szczytówka jak i żyłka kąt prosty do wędki...

D. wedka ukośnie do brzegu, szczytówka ukośnie do wędki, żyłka kąt prosty do wędki...

Dodam, że łowił będę na jeziorku zaporowym o słabym i srednim uciągu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie B i D jest dobrze.

Szczytówka nie może być zbyt mocno wygięta, ja jeśli łowie na feeder to mex 0 1,5-2cm przyginam szczytówkę ,tylko o tyle abym mógł zauważyć branie do brzegu.

Ja stosowałem metodę B (wędka na ukos) natomiast kolega z którym jeżdżę stosuje sp. D (wędka równolegle) i wyniki mieliśmy podobne.

Piszę w czasie przeszłym gdyż drgająca najlepiej sprawdza sie na wiosnę gdy brania są delikatne, natomiast w pełni sezonu gdy brania są pewniejsze ,stosuję zwykłą gruntówkę z bombką i wyników wcale nie mam gorszych a niekiedy wręcz lepsze w porównaniu do kolegi który łowi na feeder.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaroufo, wg angoli i ich teorii na temat połowu 'ds' optymalny kąt pomiędzy blankiem o żyłką powinien wynosić od około 90-110 stopni, z tym, że im dalej rzucasz na większe odległości powinien być bardziej zbliżony do 100-110, a przy bliskich odległościach do 90.

A kwestia równoległości kija do brzegu , jest już umowna, i prawie nieistotna, bo wiadomo ,że gdy będziesz chciał łowić 'prawo skos' i zachować dobry kąt żyłki względem blanku to i tak kij nie będzie idealnie równoległy do lini brzegowej. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.