Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Początek spiningu


jarzyna

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkam w niemczech i z Holenderskim to u mnie bardzo kiepsko, moze jak mina mrozy to spotkam miejscowych i podpatrze na co lapia. Choc do tej pory mam nadzieje ze juz sam znajde recepte :mrgreen: dzieki za "odwiedziny" i pozdrowienia spowrotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 465
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam... Piszę pierwszy post dlatego mam nadzieję, że wybaczycie mi głupie pytania, które być może już ktoś zadawał...

Otóż nigdy wcześniej nie łowiłem spinningiem, zawsze spławik i tylko spławik (leszcze, płocie itp.) Jednak przez nieciekawe czynniki, a mianowicie stratę sprzętu do łowienia na spławik odszukałem starą niemiecką spinningówe (tak, mam zamiar ją wymienić, jednak najpierw chciałbym dowiedzieć się co nie co na temat spinningowania, poczuć jak to jest) i zrobiłem z niej zestaw do polowania na drapieżnika... Przeważnie (prawie cały czas) łowię na dwóch miejscowych jeziorkach. Pierwsze to jezioro o wymiarach ok. 1500m x 600m prawie całe przy brzegach pokryte trzciną, głębokość w granicach: 2-7 metrów... niestety dużo roślinności dennej i zaczepów... Drugie jeziorko dużo mniejsze: 150m x 100m, w zasadzie są to glinianki po wykopach gliny dla użytku miejscowej cegielni... w latach 70, 80 dość mocno zarybione, więc ryba jest i to nie mała... tu z kolei dno to zaraz przy brzegu 2-5 metrów a na środku coś jakby woda o głębokości 1 metra z wysepką trzcin. Łowię tylko z brzegu...

Jakich przynęt używać teraz? Wiadomo, że szczupak ma okres ochronny, więc zakładać coś małego na okonki?Bo nie wiem czy mogę spodziewać się czegoś innego niż okoni i szczupaków... Zastanawiam się nad niedużymi obrotówkami... Natenczas mam 2 blaszki Morsy nr 2 i tylko na nie łowię, ale zacząłem zabawę ze spnningiem ok. 2 tyg. temu i żadnych rezultatów. Będę wdzięczny za wszelkie rady. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Gość grzechuce

@Epuzzer90

przy trzcinach i zaczepach stosuje

gumy z lekka glowka lowienie z opadu

mepps lusox oraz agli winner shallow runner oraz inne lekkie obrotowki tego typu kopii w wersji jaxona nie polecam zle o ile wogole wiruje w opadzie

plytko schodzace woblery jak z salmo perch 8 F plywajacy czy wiekszego 12 SR

na glebsza wode ciezsz glowka, do lusoxa i winnera mozna podczepic dodatkowe obciazenie w postaci swojego rodzaju glowki

co prawda troche wyszukane przynety i sposoby prowadzenia ale moze to bedzie jakis trop dla Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

1. Zależy co chcesz łowić, na początek dobre będą szczupaki i okonie, ale potrzebujesz do nich dwóch innych wędek. Na szczupaka standard to 10-30, a na okonie powinieneś mieć jakąś delikatną wklejankę, choć od biedy taką "pałą" też okonie połowisz.

2. Patrz wyżej

3. Musisz kombinować, sprawdzać co rybom bardziej pasuje na Twoim łowisku.

Gumy będą tańsze niż obrotówki.

4. Na szczupaka ok. 0.22 będzie ok. na okonia hmm, 0.16-18?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się że kij nie daje rady sobie ze szczupakami. Mam Kongera Aviatora 5-20 akurat i w tym roku złapałem na niego już około 10 szczupaków z czego połowa była wymiarowa ( ponad 50 cm ). Bardzo dobre jest to , że można rzucać od małych przynęt typu obrotówka nr 1 do blach wahadłowych o ciężarze zbliżonym do maksymalnego wyrzutu. Kij jest nie specjalnie drogi (u mnie kosztował 97 zł) i na początek spokojnie wystarczy. Dodam że na woblerach też daje sobie radę , a wszystkie puknięcia dobrze czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spotkasz się z metrówką (czego Ci życzę) na tym kiju to pogadamy inaczej :twisted:

Nie mówię, że się nie da. Mówię (piszę), że nie będzie to tak komfortowe.

Patrząc na nasze wody PZW to marne szanse, że zobaczy chociaż metrówkę, o złowieniu nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego że masz kij np 10-35 jak łowisz na żyłkę 0,18 ??? Tak samo będziesz miał ciężko jak i na tym kiju z plecionką 0,15 ( chodzi mi o hamulec w kołowrotku). Za to tym kijem spokojnie połowisz okonie. Wędka na początek bardzo dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Gość grzechuce
CIĘŻAR WYRZUTU: 5-20 g czy było by czymś dobrym po środku miedzy okoniem a szczupakiem? A jak wyglądam sprawa z gumami jaka długość na te rybki i jakie główki?

moj ojciec uzywa kija Colmic Laris 5-15g

miale okazje nim chwile polowic fajny kijek na szczupaki (te mniejsze oczywiscie :wink: )i okonie

wczesniej mialem Colmic Master Spinn fajna miekka szczytowka (nie wklejanka) a zarazem jego najwieksza wada - pekla. wymiana oczekiwanie 2 miesiace na sprowadzenie topu. znowu poszedl w tym samym miejscu znow 2 miechy do tylu. jak za trzecim razem poszla to juz mi nerwy puscily. nie wiem czy to wina sklepu czy dystrybutora ze wymiana tak dlugo trwala. podobno dystrybutor czekal na sprowadzenie towaru z usa. nie wiem ile w tym prawdy ale Master Spinna nie kupie i nie polecam

Patrząc na nasze wody PZW to marne szanse, że zobaczy chociaż metrówkę, o złowieniu nie wspominając.

znajomy widzial jak gosc wyciaga szczupaka 12 kg z brzegu go zlowil. ja ostatnio zacielem 7 kilowego w miejscu gdzie teoretycznie go byc nie powinno oraz suma 80cm wyholowalem na kij do 25g. teoretycznie tez go tam byc nie powinno :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam. Jestem początkującym wędkarzem, jak dotąd stosowałem spławik. W następnym sezonie chciałbym rozpocząć przygodę ze spiningiem. Chciałbym łowić głównie szczupaki i okonie.Mój budżet na wędkę to ok. 90-100żł Oto moje pytanie: czy takie wędziska będą dobre dla początkującego?

To już chyba wszystko :grin:

[ Komentarz dodany przez: artech: 23-08-10, 20:48 ]

Zapoznaj się z regulaminem forum.

Opisuj linki :!::!::!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem początkującym wędkarzem, jak dotąd stosowałem spławik. W następnym sezonie chciałbym rozpocząć przygodę ze spiningiem. Chciałbym łowić głównie szczupaki i okonie.Mój budżet na wędkę to ok. 90-100zł. Oto moje pytanie: czy takie wędziska będą dobre dla początkującego?

Sportfish Everest 210 (5-30g)

SportFish Carbomaxx Spin 270 JL - SP33

Jaxon Wędka Accord Spinning 5-20 gram

długość: 210 cm

Robinson Wędka Carbo Mix Spin Master 10-25 gram

długość 240 cm

Mikado Wędka Taurus Medium Light ML Spin 5-28 gram

długość: 210 cm

Mikado Wędka Golden Bay Medium Spin 10-25 gram

długość: 210 cm

Konger Wędka Tiger Cross Maxx M 10-30 gram

długość: 240 cm

Co o nich myślicie? Może polecicie mi inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem początkującym wędkarzem, jak dotąd stosowałem spławik. W następnym sezonie chciałbym rozpocząć przygodę ze spiningiem. Chciałbym łowić głównie szczupaki i okonie.Mój budżet na wędkę to ok. 90-100zł. Oto moje pytanie: czy takie wędziska będą dobre dla początkującego?

Sportfish Everest 210 (5-30g)

SportFish Carbomaxx Spin 270 JL - SP33

Jaxon Wędka Accord Spinning 5-20 gram

długość: 210 cm

Robinson Wędka Carbo Mix Spin Master 10-25 gram

długość 240 cm

Mikado Wędka Taurus Medium Light ML Spin 5-28 gram

długość: 210 cm

Mikado Wędka Golden Bay Medium Spin 10-25 gram

długość: 210 cm

Konger Wędka Tiger Cross Maxx M 10-30 gram

długość: 240 cm

Co o nich myślicie? Może polecicie mi inne?

Kup coś dłuższego typu 270cm. Będzie bardziej uniwersalna. Carbomaxx Kongera na początek wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konger Wędka Tiger Cross Maxx M 10-30 gram

długość: 240 cm

Ta wędka tylko w długości 270cm i będziesz zadowolony. Ewentualnie warto pomyśleć nad jakimś kijkiem Mikado MLT, cena nie jest wysoka a wykonanie przyzwoite. Na początek kijki 210 i 240 wybij sobie z głowy. 270 jest bardziej uniwersalne, po jakimś czasie stwierdzisz że potrzebujesz dłuższego-krótszego kija i wtedy możesz kombinować z różnymi długościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Teraz prosiłbym o pomoc w wyborze odpowiedniego kołowrotka do spinningu. Mój budżet wynosi 110zł. Oto kilka wytypowanych kołowrotków:

Mikado KOŁOWROTEK FISHFINDER 3008 FD

Hamulec: FD

Mikado KOŁOWROTEK PHOENIX 4012 FD

Hamulec: FD

Mikado KOŁOWROTEK FISHFINDER 4008 FD

Hamulec: FD

Mikado KOŁOWROTEK FISHFINDER 5008 FD

Hamulec: FD

Dragon Kołowrotek Viper FD830iT

Hamulec: FD

Dragon Kołowrotek Viper FD850iT

hamulec: FD

Mikado KOŁOWROTEK TAURUS 5008 FD, Hamulec: FD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź dragona Vipera, obowiązkowo przedni hamulec (tylni się za szybko sypie) i raczej lepszy będzie ten w rozmiarze 830, 850 to już ogromna landara i będzie tylko niepotrzebnie obciążać rękę. Sam posiadam FD530i i sprawuje się świetnie, orał wszystkim co możliwe (do gum na główkach 50tkach włącznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dragona Vipera, obowiązkowo przedni hamulec (tylni się za szybko sypie)
Mam go i po roku czasu można powiedzieć nawet i ciężkiego spiningu główki do 25 gram nim ciągnięte w silnym nurcie itp jest obowiązkowe smarowanie słychać w nim każdy tryb ale jest sprawny do tej pory nie ma większych luzów i hamulec działa płynie :wink: Przesiadłem sie na tice libre i na razie go nie używam ale go polecam do lekkiego spiningu :grin:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.