Skocz do zawartości
tokarex pontony Promocja dla użytkowników forum haczyk.pl w postaci rabatu 10% na pierwsze zakupy w sklepie  wędkarskim wielkaryba.pl

Okoń 2022 - liga haczyk.pl

jaceen

Rekomendowane odpowiedzi

661406646_2021_06.16Odrak.Miej(1).thumb.jpg.d0fc2a7ff691f7f012a8cfd208942849.jpg

Cześć.

Nowy sezon, nowe plany i miejmy nadzieję, że nowe rekordowe ryby. Te rekordy, to oczywiście przy okazji naszych wędkarskich wycieczek i czerpania przyjemności spędzania czasu nad ulubioną wodą. Proponuję, żeby tutaj większość naszych komentarzy i relacji dotyczyła okoni. Chcąc nie chcąc wędkarze porównują swoje wyniki do rezultatów kolegów podczas wspólnych wypraw, jak i z łowiącymi na innych wodach. Można to robić podczas jednej wyprawy lub w odniesieniu do dłuższego czasu i poszczególnych miesięcy. Właśnie po to otwieramy ten wątek, by wiadomości i spostrzeżenia były zgromadzone w jednym miejscu. Byśmy mogli porównać, w których miesiącach lepiej nam wychodzi łowienie okoni i jakimi przynętami osiągaliśmy lepsze wyniki. Jeżeli ktoś z was chce większej motywacji, to zapraszam do zawodów „Okoń 2022 – liga haczyk.pl”. Regulamin jest maksymalnie uproszczony i przedstawiony w punktach poniżej. Zapraszam do dzielenia się relacjami wszystkich łowców okoni, nie tylko tych, co będą rywalizowali o punkty. Te zaś będą zliczane w osobnym wątku, by była zachowana przejrzystość.

ZASADY UDZIAŁU:

1. Zgłaszamy 10 okoni złowionych metodą spinningową, muchową lub podlodową.

2. Minimalny wymiar zgłoszenia ustalamy na 22 cm. Proszę mieć na uwadze przepisy, które mogą się różnić w od naszych kryteriów.

3. W trakcie sezonu jest możliwość wymiany na  większe ryby.

4. Uwzględniamy przerwę na tarło od 01.03.2022 do 29.04.2022 w tym czasie okonie nie będą zaliczane do punktacji.

5. Weryfikacja długości ryby będzie się odbywać na podstawie zdjęcia umieszczonego w wątku - zdjęcie z miarą. Długość podajemy z dokładnością do 0,5 cm zawsze w dół, np. 35,7 = 35,5 pkt., okoń 32,2 = 32 pkt.

6.  Będą prowadzone dwa wątki. Jeden ze zdjęciami, pomiarami i komentarzami. Drugi z tabelą i wynikami, który będzie prowadzony przez jednego z uczestników ligi. Jeżeli któryś z okoni ma być wpisany (lub wymieniony) do tabeli, to proszę podawać taką informację w  wątku z tabelą, inaczej wypowiedź i złowione ryby traktujemy tylko jako relację z wyprawy.

7. W dobrym tonie będzie podanie kilku informacji o okolicznościach połowu (rodzaj łowiska, metoda, przynęta, jakim sprzętem itp.).

8. Ryby przeznaczone do tabeli starajmy się zgłaszać na bieżąco.

9. Rywalizacja na zasadach koleżeńskich i z zasadą złów i wypuść.

10. Rozpoczynamy 1 stycznia i kończymy 31 grudnia, uwzględniając przerwę, o której jest mowa w punkcie czwartym.

W razie wątpliwości lub sporu będę podejmował ostateczną decyzję, informując w głównym wątku. Zapraszam do dyskusji, wklejania swoich zdobyczy i zachęcam do uczestnictwa.

Dla przypomnienia podaję po trzy najlepsze wyniki z ostatnich lat.

2021r

Jaceen ------------------366

Jamnick85 -------------329,5

McGregor --------------315

2020r

McGregor--------------- 351

Budek---------------------339

Kepes53-------------------330

2019r

1. Budek ----------------358  

2. RSM   ----------------329 

3. Moczykij ------------323

2018r

1.Budek --------------- 344

2.Michalvcf ----------- 318

jaceen --------------- 318

3. Jacolan ------------ 314

Tradycyjnie walczymy o zwycięzcę pierwszej części (styczeń-luty). Ostatnio MarianoItaliano85 odjechał nam niewyobrażalnie. To kto w tym roku zgarnie tytuł "okoniowego szpeca"?

przynęty na bolenie   Dragon

Z tym niewyobrażalnie to bez przesady 🤣 ale fakt, że konsekwentne obławianie jednej przynęty a zmiana kolorów i gramatur zrobiła robotę. W tym roku czasu na ryby będzie tyle co na lekarstwo więc w tabeli marne szanse zebym się pojawił. Ale będę kibicował żeby się 40+ się trafiały 🔥🔥🔥Prędzej przy kleniach mnie zobaczycie chociaż dopiero będę się uczyć jak je podejść 😉 a jeżeli pojawi się jakiś okoń... to nie obrażę się 😉 

Powodzonka 🎣🥇🏆

Biorąc pod uwagę poprzednie sezony, można zaobserwować, że początek jest bardzo ważny. Jednocześnie bardzo trudny. Podaję przykłady trzech najlepszych zawodników z wynikami w  styczniu i lutym. Pierwsza liczba to ilość punktów, druga to ilość okoni uzbieranych w swojej tabeli.

2018

Budek   231/8

Sylwekt  82/3

Jacolan   55/2

2019

Budek   332/10

Gu_miś  56/2

Jaceen   52/2

Ciekawy początek był w 2020

Budek          294/10

EsoxHunter 284/10

Michalvcf    275/10

Jaceen         274/10

2021

MarianoItaliano 223,5/8

Larry_blanka         84/3

Don Gucak             74/2

Wygląda, że trzeba by się przyklejać do Budka, bo osiągał najlepsze wyniki. Takie podejście daje możliwość na spokojne rzeźbienie wyniku w pozostałej części roku. Później zaczyna się sezon szczupaków, boleni, sumów i sandaczy. Okonie zostają tylko w kręgu zainteresowań wędkarzy typowo lżejszego spinningowania. Wyjątkowym rokiem był 2020, bo czterech z nas uzbierało całą dziesiątkę i średnia dawała niezły zaczyn na dalszą część zawodów.

W środę byłem na jednej z płytszych wrocławskich zatok. Skończyło się na jednym niewielkim przyłowie. Patrząc na prognozy i rzeczywiste warunki, to dla mnie szykuje się dłuższa przerwa.

• Super 1

Nie chowajcie złowionych rybek tylko dla siebie. Nawet gdy są skromne na swoje możliwości. W tej całej zabawie nie chodzi tylko o największe okazy. Bardziej o systematyczne łowienie i co jeszcze bardzo ważne, każdy wpis daje motywację innym, by ruszyć nad wodę. Biorąc pod uwagę czas zimowych miesięcy, wartość łowionych ryb ma większe znaczenie, niż w innej porze roku. Przecież nie ma musu równocześnie deklarować o wpis do tabeli. Żeby siebie dodatkowo motywować, bez oglądania się na innych i ich wyniki, zakładam sobie do osiągnięcia minimum 5 okoni do tabeli. Ciekawe, czy sprostam wyzwaniu? A może ktoś z was też zabawi się w podobną deklarację?

Piątek był moją trzecią próbą. Bobry mają instynkt i przeczuwają zamieszanie w pogodzie.  Wykorzystują silne wiatry w swej bobrzej robocie perfekcyjnie. Wiało tak, że jigi latały wszędzie, tylko nie tam, gdzie chciałem:)

IMG_20220114_134244_1.thumb.jpg.85333f28e8c9753a1cd4e200f00fbdb1.jpg

Na letnie łowienie robię delikatne przygotowania. Rewolucji nie będzie. Skoncentruję się na popperach i woblerach wtd, a przy okazji sprawdzę skuteczność spinnerbaitów. Znalazłem takie, które mnie zainteresowały. Niewielkie i o małej masie +/- 5 g.  

IMG_20220112_130115.thumb.jpg.9c89c480a908e98442f8b2f07e275ba9.jpg

Zbliża się weekend. Dla mało przekonanych, co robić w wolne dni proponują kawę i dwa odcinki PerchPro8/4 i 5. Czwarty oglądałem, a do piątego odcinka zaraz zasiadam.

👊

• Super 2

Rozpocząłem wątek do stworzenia tabeli. Jeżeli ktoś się zdecyduje, by swoje okonie dodać do punktacji, to tam dajemy informację, ile sztuk i jakie wymiary. Larry_blanka stworzy listę zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Na liście znajdziemy się z chwilą pierwszego zgłoszenia. 

Suchi, może będziesz miał szczęśliwą rękę i rozwiążesz worek z okoniami?👍 bo wrocławski światek okoniowy jest, że tak powiem w czarnej d...:))) Nie ma ryb:)

• Sad 1

Kolego jaceen niestety wolne się kończy. Za dwa tygodnie dopiero wyskoczę nad tą rzeczkę a dostałem informację że okoń 39 i 40 plus wpadł więc motywacja rośnie. A okonie wpadają prawie podczas każdego wypadu nad tą lubelską rzeczkę. 

Lubelski światek daje rade i łowi ładne okonie. Chyba 😉

Za tego okonia to powinienem dostać 1000 pkt. 🤣🤣 tyle godzin i miejscówek (pewniaków) odwiedzonych i wszędzie lipa, bryndza i padaka 😭 dzisiaj dałem sobie jeszcze jedną szansę nad jednym z wrocławskich kanałów, jedno branie jedna ryba. Białej ryby bardzo dużo na odcinku 50m, nawet aktywność drapieżnika można było zauważyć przed zmierzchem. Okoń złowiony przed południem, ale na drugiej sesji w tym samym miejscu wyjechało juz więcej rybek, lecz nie w moim rozmiarze 😋 rządził fiolet.

33cm

large.20220119_114230.jpg.f40e7a8677db386f31787cbed9421e6d.jpg

• Super 8

W dniu 19.01.2022 o 18:03, Budek napisał:

Za tego okonia to powinienem dostać 1000 pkt. 🤣🤣 tyle godzin i miejscówek (pewniaków) odwiedzonych i wszędzie lipa, bryndza i padaka

Zastanawiam się, jak zdyskwalifikować tego okonia, a tu marzy się jeszcze 1000 pkt.:))) Bo jak można łowić z brzegu na odległość z przerębla? No, pytam się!😅 Czy to dozwolone?:))) Oczywiście żartuję, ale prawie tak to wyglądało;)

W środę u mnie było też delikatne przełamanie, bo złowiłem dwa okonki:) Teraz, po nocnych przymrozkach i bardzo wietrznej pogodzie nie bardzo mam pomysł z czym wybrać się na ryby. Może w sobotę z drgającą szczytówką za kleniem?

A teraz siadam przed monitor. Za godzinę będzie wiadomo kto wygrał Perch Pro8👊

• Super 1

Cześć. Myślę, że wszystkim nam obecnie jest trudno pogodzić obowiązki z naszym hobby i jednocześnie ganiać od testu do testu. Dopełnieniem jest niestabilna pogoda. Sam nie mogę się odważyć w tą "psią" pogodę na wędkarski zryw. Weekendy ostatnimi czasy szczególnie nas obdarzają niesprzyjającymi warunkami. Dawajcie chociaż krótkie relacje, info z wody, nawet te w formie wędkarskiego spaceru. To w obecnej sytuacji z pewnością doda pozytywnej energii. A może jednak wbrew prognozy warto szarpnąć wędkę z kąta i spróbować?👊

Po 2 tygodniach kwarantanny postanowiłem że nie zależnie od pogody gdzieś muszę się wybrać. Nad wodą byłem po 7 i tu miłe zaskoczenie wiatru nie ma prawie wcale i nie pada. Najpierw próba łapania kleni na chleb ale przez godzinę nawet brania więc zmieniam taktykę kaitech na 2 gramowej główce i szukam Okoni. Po godzinie trafiam na miejsce w którym w kilka minut łapie 2 okonie i klenia i później znowu nic. Przed 9 zaczyna padać deszcz że śniegiem i robi się zimno a że jeszcze po wirusie nie doszedłem do siebie odpuszczam i wracam do domu. 

IMG_20220129_143309.jpg

IMG_20220129_145911.jpg

• Super 1