Skocz do zawartości
tokarex pontony

ABC woblerarstwa;-)


MagnuM

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Tonący i pływający to w zasadzie ilość ołowiu, ale jeśli dasz za dużo ołowiu w tył wobka będzie lotny, ale praca prawie zerowa dasz do przodu lub środka lepsza praca ale lotność i koziołki w powietrzu prawie pewne.

Ciężko mówić o rozłożeniu jak nie widzisz konstrukcji całego wobka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że koledze laskika28 chodziło raczej o drut 0.8mm który jest zwykłym drutem spawalniczym i pomimo miedzianego koloru będzie jednak korodował? Nie jestem w stanie stwierdzić togo na 100% bo przecież nie mam pewności o jakim właściwie drucie rozmawiamy? To są tylko moje podejrzenia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

A to początkowy etap prac nad stworzeniem mikro wobka. Teraz tylko jakoś się zmobilizować żeby prace poszły do przodu :smile:

b623288eadf46248m.jpg

Przy okazji... wiedzieliście, że moneta 1gr ma 1,5cm? :smile: Z ciekawości zadałem to pytanie kilku osobom i okazuje się, że mało kto jest w stanie podać choćby zbliżoną wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Najpierw używam zanurzeniowo jakiejś emalii akrylowej. Akrylowe się przyjęły ze względu na szybki czas schnięcia i mało intensywną woń. Potem spraje. Jakiś czas temu wyczytałem na etykiecie, że są takie z okresem ważności 10 lat więc ten argument przemawia przy moich ilościach. Przy malowaniu można pamiętać aby przestrzegać czasu wysychania bo niektóre farby/lakiery się "gryzą". Ale to też niekoniecznie bo czasem wychodzą ciekawe efekty.

Lajk dis :)

096e7666c76c4c1bm.jpg

Ilość warstw lakieru - aż do wyrównania powierzchni, albo do znudzenia. Zależy co pierwsze nastąpi ale zazwyczaj nie mniej niż 5 warstw.

O rodzaju lakieru wiele napisano na tym forum. Osobiście używałbym lakieru do woblerów, ale na razie takiego nie spotkałem :)

Ostatnio używałem Śnieżki ale tylko ze względu na to że występowała w pojemnikach 200ml. Chyba już nie ma na rynku. Najbardziej pożądane cechy posiadają poliuretanowe lakiery do parkietów, ale przestałem przykładać do tego wagę. W razie zmatowienia powierzchni zawsze można polakierować jeszcze raz.

Fajniutkie te Twoje wobki kebes75. Miłego woblerarstwa ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kondziu

więc i ja pochwalę się swoimi wyrobami

Coś na jazia/klenia w wielkości 22 mm

dsc08345.jpg

i 16mm przed nadaniem sterów :grin:

dsc08344f.jpg

jakieś "custom'y" 18mm malowane lakierami do paznokci

dsc08343r.jpg

4 cm pstrągowe w tym samym stanie :grin:

dsc08342o.jpg

i coś większego (7,5 cm) chociaż nie ukrywam, że takie woblery robie po raz pierwszy :wink:

dsc08341.jpg

dsc08338o.jpg

Tutaj są filmiki z przykładowymi woblerkami:

3m pstrągowo-uniwersalny

18mm jaziowy

Pozdrawiam

Kondziu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc jednak istnieją już takie mikrobki. To fajnie. Chętnie zobaczyłbym je ze sterami i koniecznie z jakimś przymiarem na zdjęciu, żeby było widać rozmiar. Pierwsza seria czy posiadasz już obłowione sztuki z tych najmniejszych Kondziu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kondziu

już mam ze 300-400 sztuk mikrowobków doświadczenia :cool:

ze sterem można kombinować, od niego zależy w sporej części praca. Najbardziej uniwersalny jest ster szerszy o powiedzmy o 2-4 milimetrów od woblerka (w moim wypadku, 4/5 mm) w zależności od wielkości i od tego co chcemy osiągnąć.

Póżniej trzeba kombinować z oczkiem i podginaniem steru żeby uzyskać zamierzoną akcję :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie Kondziu, doświadczenia. Nawet miałem o to zapytać, ale nie wiedziałem czy już łowiłeś na te mikrowobki. Kiedyś w swoim poście pisałem o różnych nietypowych połowach na małego wobka. Miałeś może jakieś ciekawe doświadczenia z nimi związane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam pytanie.. Jako że chciałem zacząć coś strugać, a mam blisko Odre postanowiłem coś na Bolki.. I tu mam problem.. Jak pomalować grzbiet na czarno sprejem?? Tak, aby nie zakryć już srebrnej części??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łapiesz wobler kombinerkami albo innymi szczypcami za oczko końcowe lub przednie i z wyczuciem, dosłownie jednym psiknięciem, z około 30 - 40 cm psikasz prosto na grzbiet. Ważne aby trzymać prosto woblera, co by se boków nie zapaćkać :wink: kilka sztuk i dojdziesz do wprawy.

Ja właśnie idę malować grzbiety w nowej serii :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Gdzies kiedyś spotkałem się z włoską strona z wieloma ciekawymi artykułami o budowie sztucznych przynęt (możliwe że nawet na haczyku :) ). Link od razu z translatorem google choć strasznie kaleczy tłumaczenie to z grubsza wiadomo o co chodzi. Dużo fotek i filmy.

http://translate.google.com/translate?sl=it&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fxoomer.virgilio.it%2Fcjbur%2Findex.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Koledzy wrzućcie w temacie jakieś rysunki czy też zdjęcia poglądowe w jaki sposób montować drut w woblerkach. Moja prośba dotyczy zapewne podstaw woblerarstwa ale jestem kompletnym laikiem w tym temacie i będę wdzięczny za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GuCeK, oczka z drutu możesz robić wkręcane lub robić całe stelaże. ja osobiście wolę stelaże.

Tu dosyć fajnie jest to pokazane

Tylko stelaż trzeba porządnie wkleić dobrym klejem epoksydowym, szczególnie na jego końcach.

Na temat oczek wkręcanych Paweł Brzuskiewicz umieścił kilka fajnych filmów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artech, wielkie dzięki za podrzucenie linków. Obydwa filmy w sposób jasny i zrozumiały przeprowadzają mnie laika krok po kroku w sztuce tworzenia woblerów :) Co do sposobu mocowania - mi również stelaż wydaje się zdecydowanie trwalszy i pewniejszy (pomimo, że zdecydowanie bardziej pracochłonny) niż wkręty, no ale każdy ma swoje podejście do tematu. Pozdrawiam i dziękuje za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Szukam pomocy w sprawie ustawienia smuzakow.

Wykonalem kilka sztuk smuzakow (sa to moje pierwsze wyroby) i podczas testowania w warunkach naturalnych (nie wanna), na rzece, zaobserwowalem ze przy szybszym prowadzeniu z pradem lub przy prowadzeniu srednia predkoscia ale pod prad moje smuzaki maja tendencje do wyskakiwania nad wode. tzn przod smuzaka jak gdyby stawia na tyle silny opor ze jego tyl (ogon) zaczyna wychodzic nad powierzchnie wody co powoduje ze stopniowo caly wobler slizga sie, skacze po powierzchni (wyskakuje nad wode).

Czekam na wszelkie rady od doswiadczonych majsterkowiczow jak to zachowanie zniwelowac :) Czy to przypadkiem wina zbyt duzego steru? Czy moze jest jakiś inny powod?

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Przeglądam wasze prace koledzy i chcę dorzucić kilka moich spostrzeżeń w temacie.

Malowanie okazuje się bardzo trudną sztuką. Mi nie idzie.

Pomyślałem, że jak wykorzystuje się do woblerów folie, płótna, kalkomanie,

lub maluje się je w kolory i wzory niewystępujące w naturalnym środowisku ryb i są skuteczne, to...

rozglądnąłem się w szpargałach i powstał taki wytrzeszcz :)

d73516cd3cf05ce0med.jpg

Akurat zostało mi trochę piór z kapki szyjnej.

Czasami po ulicach i łąkach różne takie piórka się pałętają

i można coś niepowtarzalnego sobie stworzyć.

Druga rzecz na którą chciałem zwrócić uwagę, to kotwiczki dwuramienne nielutowane.

Doskonale nadają się do szybkiej wymiany nad wodą

i nie trzeba mieć na każdej przynęcie.

Ilość woblerów w pudełku jest przynajmniej dwukrotnie większa

i nie plączą się jak te potrójne zapięte na kółka.

Przy odpowiednim holu wyciągałem sandacze pod 80cm i nie odginały się,

klenie 50-tki też nie prostowały grotów. Częściej zdarzało się to trójramiennym druciakom.

Również wygodnie z takimi wyważa się i testuje.

Przy większej ilości woblerów wymiana jest bajecznie wygodna.

d3fecb14eda4faa4med.jpg

44e9beb5667171e8med.jpg

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.