Skocz do zawartości
tokarex pontony

Co to za ryba!!?? Proszę o pomoc w identyfikacji...


trini

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
przynęty na klenia   Dragon

Mieszaniec czegokolwiek z leszczem odpada, bo w wodzie gdzie go złowiłem nie ma leszczy i nie było od wielu lat.

Występują za to mieszańce wzdręgi z płocią, ale są normalne, prawie zawsze mają mniej lub bardziej czerwone płetwy i większość cech wzdręgi - w szczególności górny pysk.

Te garbate stanowią mniejszość, początkowo sądziłem, że to jakiś uraz mechaniczny, ale jest ich na to za dużo.

Może to jakaś wada genetyczna lokalnej populacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma leszczy, to mały prywatny kawałek wody.

Ostatni leszcz widziany był ponad 15 lat temu. 10 lat temu woda była spuszczona i nie było ani jednego, od tamtej pory nikt też ich nie wpuszczał - dopiero w tym roku mam zamiar.

Z ryb spokojnego żeru są tylko wzdręgi, amury, karasie, karpie, liny i płocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ktoś chyba musiał siedzieć nad wodą i w ryby walił pałką, dzisiaj złowiłem kolejną:

normal_wzdrega2.jpg

A ten karaś to będzie złocisty czy srebrzysty ? W/g mojej wiedzy bym go zaklasyfikował do złocistego, ale one zawsze były u mnie dużo chudsze, a ten jest taki pękaty.

Y7KxlTR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadwodnik Ja bym obstawiał jakąś mutacje genetyczną płotki lub wzdręgi, mała populacja, chów wsobny i te tematy. Gdzieś kiedyś coś poszło nie tak i rodzą się potworki :) Jest to pewnie niewielki odsetek całej populacji i jeśli zniekształcenie nie wyeliminuje ryb ze środowiska (nie wiadomo jak zniekształcenie działa i czy poza widocznym garbem nie dotyczy innych cech ryb jak szybkośc poruszania się, ) to myślę że natura przejdzie z tym do porządku dziennego. Zawieź jakąś cholerę jakiemuś naukowcowi to może za pare lat nazwą ją twoim imieniem :)

Co do karasia to myślę że to srebrzysty. Złocisty powinien byc silniej wygarbiony i jak sam stwierdzasz chudszy. U mnie w zamulonym płytkim stawie trafiają się jeszcze ciemniejsze choć przyznam że nieczęsto tak duże. Wiec gratuluję przy okazji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może te zniekształcenia to efekt po ataku jakiegoś drapieżnika, lub nawet dużej wzdręgi (które też zachowują się jak drapieżniki) w czasie gdy ryby były mniejsze, np. w fazie narybku ?

Swego czasu myślałem że w stawie nie ma już żadnych drapieżników, do czasu aż na wiosnę tego roku nie znalazłem zdechłego okonia 55cm.

Nie wiem jaki jest odsetek tych zniekształconych w całej populacji, myślę że maksymalnie kilka procent.

Zdecydowanie wpływa to na poruszanie się ryby, sprawdzałem wczoraj 'pływalność' tego egzemplarza i rybka pływa o wiele wolniej od normalnych, ma też o wiele mniej siły, na dodatek wygląda to tak, jakby pływanie ją męczyło. Pewnie jeśli wpuszczę jakieś drapieżniki, to szybko zrobią porządek z tymi mutantami. Póki co ja poddaję je eutanazji :neutral: , a kot ze smakiem wcina, nie patrzy czy ma garba czy nie :wink:

Co do karasia to niespecjalnie jest czego gratulować, staw co prawda eksploatowany jako w miarę naturalny, ale ryby regularnie dokarmiane, to i rosną jeśli zostawi się je w spokoju. Takie ładne karasie wypuszczam z powrotem za sam ich wygląd :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co do karasia to pewnie srebrzysty, jednak najpewniejszym sposobem odróżnienia karasi jest płetwa grzbietowa- karaś pospolity ma zawsze wypukłą.

Natomiast jeśli chodzi o zniekształconą drobnice to jesteś pewien że nikt nie pieścił tego stawu prądem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prądem nikt na pewno nie wbijał, teren ogrodzony i pies by dupę skroił intruzom.

Jeśli mówicie, że ten karaś jest srebrzysty, to znaczy że populację złocistych szlag mi trafił.

Karasie występują u mnie jakby w 3 podgatunkach: taki jak na foto - trochę żółtawy, grubawy i lekko wygrzbiecony, drugi 'typ' to wyglądający j/w ale bez żółtawego odcienia, ładnie srebrzysty, również pękaty; a trzeci typ to też całkowicie srebrny, ale bardziej smukły, bez wyraźnie zarysowanego grzbietu i zdecydowanie chudszy. Być może wszystko to jednak japońce tylko o rodowodach z różnych miejsc. Swego czasu, jak było sporo karasia złocistego, to pamiętam że też występowały jakby dwie formy: duży, tak wygrzbiecony że prawie okrągły, wyraźnie żółtawo-złoty i mniejsze, chude, cienkie jak żyletki, ze złotym odcieniem ale bardzo ciemne, niektóre miejscami były prawie czarne - te chyba pochodziły od 'rodziców' z torfowiska.

No to niezły rybostan -okoń koło rekordu Polski i takie hybrydy pewnie wciągał na dzień dobry.... :wink:

Praktycznie sam był na tyle drobnicy, to i sobie urósł :lol: Pewnie zdechł ze starości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dwa sezony temu złowiłem szczupaka w miejscu gdzie wpadał ciek płynący z wód rezerwatu wprost do Buga.Rybek tych pierwszych ze zdjęcia płynęło około15-20 sztuk na minutę. Nawet filmik nagrałem w telefonie , ale zapomniałem co to za rybka. Z chęcią sobie przypomnę co to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie, ja wiem, ale chcę się dowiedzieć, czy Wy wiecie, dwa gatunki;

Obrazek

Jakieś słodkowodne babki?
Witam jestem poczatkujacym wedkarzem i chcialbym was spytac co to za ryba, jaka przyneta i zeneta na tą rybe ?? Wielkie dzieki

2014-05-18-19.22.23.jpg

Plik ściągnięto 20 raz(y) 45,84 KB

Niewielkie mam doświadczenie z tymi rybami, ale stawiam na jelca.

W porównaniu do klenia ma blade płetwy brzuszne i odbytową, bardziej spiczasty pysk.

Jeszcze można rozróżniać po płetwie ogonowej i braku obwódki na łusce jak u większych kleni.

Przy małych egzemplarzach a ktoś rzadko je łowi, łatwo o pomyłkę.

Sam jestem ciekaw, czy to ta ryba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy małych egzemplarzach a ktoś rzadko je łowi, łatwo o pomyłkę.

Masz rację, ale tez bym obstawiał jelca, chociaż nie zdziwiłbym się, gdyby to był boleń lub jazik.

Naprawdę nikt nie wie, co to za ryby, które wstawiłem dwa posty wcześniej? Nie znacie żadnej z nich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że to mój pierwszy post (w końcu się przełamałem... ;) ) to witam wszystkich.

Nawiązując do tematu to pierwsza rybka na zdjęciu Mańka to trawianka (pełno jej na starorzeczach bugu w okolicach Hrubieszowa, bardzo żarłoczna), a druga to chyba jakaś odmiana babki.

Natomiast rybka na fotce patryq35 to jelec. Na Rabie i Dunajcu było go pełno, brał i na pinka i na białe i na muchę, teraz jakby jego populacja drastycznie zmalała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.