
Byłem trochę w rozdrożu. Miałem ochotę pojechać na Ślęzę, ale nie dawały mi spokoju te duże odrzańskie klenie. Animacja z satelity wskazywała na deszcz…
Czytaj więcej:Od kilku sezonów uczę się łowić sandacze. Nie będę pisał o łowieniu na woblery, czy silikonowe przynęty. O tym można zapełnić cały dysk komputera.
Czytaj więcej:Wiosna to dla spławikowca czas płoci, jazi i kleni. Choć zmienna pogoda wpływa na zmienny apetyt ryb to i tak właśnie teraz jest szczególna szansa na…
Czytaj więcej:No pozamiatane. Nie wiem od czego zacząć bo jeszcze się trzęsę!!! Pobudka przed 6 rano kawa uzbrojenie wędki w domu żeby nie marznąć nad…
Czytaj więcej:Zimna noc dała nam w kość, ale daliśmy radę. Żadnego brania. O poranku śniadaniem była gorąca grochówka, żeby odzyskać energii i…
Czytaj więcej:Założę się, że czytając tytuł niniejszego artykułu byłeś pewien, że oto przed Tobą kolejny wykład o tym jak: niemądrze jest nie mieć
Czytaj więcej:Byłem trochę w rozdrożu. Miałem ochotę pojechać na Ślęzę, ale nie dawały mi spokoju te duże odrzańskie klenie. Animacja z satelity…
Czytaj więcej:Jest lipiec. Pstrągowe rzeki odpoczywają po muszkarskim święcie jakim jest rójka jętki majowej. Spinningistów jest coraz mniej, brzegi rzek…
Czytaj więcej:Tomasz Winiarski- autor artykułów i filmów wędkarskich zabiera nas na zimową wyprawę na ulubione ryby- klenie. W filmie zobaczycie wiele…
Czytaj więcej:Wiosna, to wdzięczny czas na sprawdzanie starych lub poznawanie nowych stanowisk kleni. Przemarsz kilku kilometrów wzdłuż rzeki nie sprawia…
Czytaj więcej:Założyłem sobie w tym roku, że każdy miesiąc zakończę z rybą. Dobrze się zaczęło. W styczniu, dziewiątego, miałem już klenia. Niestety…
Czytaj więcej:To jest ryba, którą jestem przekonany- miałem wczoraj na kiju dwa razy. Pierwsze branie po zmroku i po zacięciu wiem, że to nie jest ani sandacz…
Czytaj więcej:Brak chęci do żerowania u drapieżników skłonił mnie do zapolowania na "grubą białą rybę". Szczęście uśmiechnęło się do mnie podczas…
Czytaj więcej:Feeder to najbardziej prymitywna metoda wędkarska. Po prostu zarzucasz zestaw i czekasz. Tak przynajmniej wydaje się niektórym wędkarzom. Ci,
Czytaj więcej:17.02 odbyła się pierwsza wspólna inicjatywa Marfish.pl oraz haczyk.pl. Podczas 2 godzin audycji na żywo zostało poruszone wiele tematów…
Czytaj więcej:W końcu jesień pokazała swoje drugie oblicze. Wiatr dudni w koronach drzew, jesienna słota za oknami. Temperatura też skoczyła kilka stopni w…
Czytaj więcej:Moje osobiste wojaże z tyczką nabierają tempa. Powszechnie uważana metoda za wyczynową, góruje podczas moich rekreacyjnych wyjazdów na ryby.
Czytaj więcej:Haczyk jest niepodważalnie jednym z najważniejszych elementów zestawu wędkarskiego. Niemal wszyscy wędkarze przywiązują do niego bardzo dużą
Czytaj więcej:Klenia złowiłem 9 marca na rzece Nene. Nad wodę przyjechałem jak zwykle okolo 7. Było około 8 stopni, woda dość mętna, szybko przygotowałem…
Czytaj więcej:Spontaniczna akcja... Rano wybrałem się na zakończenie Ligi Ślęzy gdzie po cichu liczyłem, że namówię niezawodnego w temacie muchowania…
Czytaj więcej:Zima wreszcie nadeszła. Nasze wody pokrywają się coraz grubszym lodem- warto pomyśleć o łowieniu spod lodu. Pamiętajcie o bezpieczeństwie!!!
Czytaj więcej:Mocno się wahałem przed decyzją nabycia sprzętu muchowego. W mojej głowie był zakorzeniony wizerunek, że ta metoda jest zarezerwowana dla…
Czytaj więcej:”Warto spróbować wędkowania nocnego. Możemy wtedy trafić na bardzo intensywne żerowanie ryb”. Jest to cytat z książki Adama Sikory pod…
Czytaj więcej:Biała Przemsza to rzeka obdarzona przez matkę naturę, lecz pokrzywdzona przez człowieka. Jej nietuzinkowa uroda i mroczny charakter stawiają ją
Czytaj więcej:Bornholm, duńska wyspa w południowo-zachodniej części Bałtyku, zamieszkiwana przez 41 tys. mieszkańców. Takie i inne informacje można…
Czytaj więcej:Jezioro Skulska Wieś położone jest na terenie gminy Skulsk w powiecie konińskim. Teren ten wchodzi w skład Pojezierza Wielkopolsko-Kujawskiego i…
Czytaj więcej:Przewodnicywedkarscy.pl zorganizowali grupową wyprawę wędkarską do swojej bazy wędkarskiej nad rzeką Pad we Włoszech. "Oczywiście celem…
Czytaj więcej:Dzisiejszym bohaterem jest kołowrotek Shimano JDM (wew. rynek japoński) Ultegra 05'(odpowiednik europejskiego stradic'a). Fabrycznie wyposażona w…
Czytaj więcej:Tym razem zostałem zainspirowany do napisania artykułu przez jednego z naszych kolegów który w czasie rozmowy zasugerował opisanie jakiegoś
Czytaj więcej:Ostatni rok poświęciłem spinningowi. Przy tej okazji wróciłem do robienia własnych przynęt. Nie rezygnuję z nabywania wabików w sklepach, bo…
Czytaj więcej:Firma Tokarex - znany na rynku dystrybutor pontonów, oferuje znakomitej jakości akumulatory - KOYOSONIC - jednego z czołowych producentów na…
Czytaj więcej:Potrzebne nam będą następujące rzeczy:
*szczytówka (najlepiej z przelotkami) obowiązkowo z dobrego włókna szklanego
*wiertarka
*papier ścierny o gradacji 100, 180, 500 i drobniejszy
*nożyczki
*nożyk tapicerski....
*klej do połączeń elastycznych
*lakiery w spray'u (czarny, biały, fluo)
*nici do omotek
*żyłka ok 0,30mm
*żyletka
*zapalniczka
*... i trochę wolnego czasu.
Zaczynamy pracę:
Najpierw nożykiem ściągamy przelotki zrywając lakier razem z nićmi aż do stopki przelotki i ręcznie odrywamy przelotkę od szczytówki:
Przelotkę szczytową wystarczy lekko podgrzać nad zapalniczką i najczęściej udaje się ją bez problemów ściągnąć, ale należy obciąć ten fragment szczytówki, na którym była ona umocowana.
Następnie wkładamy szczytówkę grubszym końcem do główki wiertarki, ustawiamy niskie obroty i zaczynamy szlifować:
Zaczynamy od najgrubszego papieru i dokładnie zdzieramy lakier ze szczytówki. Jest to ważna czynność i papier 100 bardzo szybko sie "zalepia" i czasami trzeba użyć kilku kawałków papieru. Po usunięciu lakieru dalej papierem 100, a jeśli ktoś ma sporo czasu, to 180 zaczynamy szlifować włókno. W tym miejscu możemy nadać szczytówce interesującą nas akcję. Ja osobiście lubię, gdy tylko sama końcówka jest delikatna (ostatnie 20cm) a reszta współgra z kijem. Łatwiej mi sie wtedy rzuca i wg. mnie zacięcie jest szybsze. Po osiągnięciu zadowalających nas rezultatów przechodzimy do coraz drobniejszego papieru wygładzając powierzchnię.
U mnie rezultat wygląda tak:
Następnie przechodzimy do malowania. Ja najpierw maluję całość na czarny mat, a po wyschnięciu nakładam na końcówkę biały lakier i później na biały nakładam fluo i czekam 24h do wyschnięcia. Po wyschnięciu wygląda to tak:
Przystępujemy do przyklejania przelotek. ja do tego celu używam cyjanopanu do połączeń elastycznych. Zaczynamy przyklejać od przelotki szczytowej. Jeśli mamy drugą szczytówkę od tej samej wędki to mamy się na czym wzorować, bo rozmieszczenie przelotek również jest ważne. Jeśli nie mamy drugiej lub jeśli dorabiamy szczytówkę innej długości to należy zwrócić uwagę, żeby odległości między przelotkami rosły w miarę oddalania się od szczytowej przelotki. Najpierw delikatnie przyklejamy wszystkie przelotki na cyjanopanie patrząc, czy są one ustawione w jednej linii. Wg mnie optymalna ich liczba to co najmniej 5 przy krótkiej szczytówce do nawet 7 przy długiej.
Po przyklejeniu wstępnym przechodzimy do robienia omotek. Potrzebne nam będą: *nożyk lub żyletka
*żyłka
*nić do omotek (ja używam nici przeznaczonej do szycia skór i nawet nieźle się sprawdza. Nie polecam natomiast plecionek, żyłek itp.)
*coś do pokrycia omotek (w moim przypadku to też cyjanopan, choć powinien to być lakier lub żywica epoxy)
Omotki robimy od ostatniej, największej przelotki, gdyż najtrudniej w tym miejscu uszkodzić włókno, a z każdą kolejną będziemy nabierać wprawy, a włókno będzie się stawać delikatniejsze. Sposób robienia omotek jest chyba znany, więc pokaże tylko zdjęcie bez rozpisywania się na ten temat:
Po zamocowaniu wszystkich przelotek przechodzimy do lakierowania lub pokrywania czymś omotek i czekamy aż powłoka stanie się sucha i odporna na uszkodzenia. po tym czasie szczytówka jest gotowa do użycia. w moim przypadku wygląda ona w ten sposób (pod obciążeniem 20g):
Pozdrawiam.
Irek F.