Wybierz kategorię tematyczną

Wiadomości i relacje

loading...
Wiadomości i relacje

Metody połowu, sprzęt, łowiska

loading...
Metody połowu, sprzęt, łowiska
loading...
Wiadomości
Spinning
Grunt
Spławik
Inne metody
Łowiska
Sprzęt

Nowe nie nadejdzie - ono już  nastało, tak jak czas na zmiany,  które jeśli nie Ty, to kto wprowadzi? A jeśli nikt, to co wówczas…

I kto jak kto, ale ja acz nie sam, bo i wielu moich znajomych (a czy Ty również?)  mocno owe nowe, a więc objawiające się zawirowaniami pogodowymi zmiany klimatyczne, odczuwamy.  

To jednak nie one stanowią bezpośrednią przyczynę naszych tegorocznych, wędkarskich problemów - tych mniej niż w ubiegłych latach udanych połowów - ale zachowania ryb  ze zmian klimatu wynikające. Równie jak one nagłe i drastyczne. Nietypowe.

To rodzi naturalną dla nas - wędkarzy - potrzebę  zrozumienia tych zachowań, gdyż jedynie to w konsekwencji pozwoli nam łowić częściej, lepiej, skuteczniej. Pod warunkiem, że wiedzę przekujemy w nowe techniki, sposoby, metody.

Ale kreując nowe kanony wędkarstwa  nie możemy pozostać obojętnymi na fakt, jak daleko bardziej idące, niż w poradnikach do wędkowania,  zmiany zachodzą w środowisku. I że mają niebagatelny wpływ na kluczowe aspekty egzystencji wielu gatunków ryby.

To rodzi wyzwania całkiem innej natury, których jako nie ichtiolog nie jestem do końca świadomy. Lecz pewne już zauważalne w stosunku do minionych lat różnice, nakazują mi przypuszczać, iż staniemy choćby przed koniecznością weryfikacji słuszności zastosowania okresów ochronnych ryb w ich dzisiejszych granicach. Bo one, uzależnione od pogody, rzeczywiście mogą ulec przesunięciom w czasie. Obserwujmy więc już dziś zachodzące w tej kwestii zamiany, aby odpowiednio w odpowiednim czasie zareagować.

 Może, a nawet na pewno potrzebne będą też ( bo od kiedy pamiętam potrzebne były) dogłębne przemiany w PZW czy dotyczące Gospodarstw Rybackich. Czas wreszcie załatwić te  sprawy! Pewnie pojawią się jeszcze inne dylematy. Być może nie wszystkie tu opisane zaistnieją. Nie jestem jasnowidzem, żeby to przewidzieć. Ale jestem świadomy - do tego akurat nie trzeba mieć czarodziejskiej kuli -  że naprawdę sporo wyzwań niesie nam kilka najbliższych lat. 

To rodzi pytanie: czy podołamy? Nie wiem jak Wy, ale ja myślę, że  jednak tak, bo… wierzę w Was, a to od Was, jeśli nie wszystko to na pewno bardzo wiele zależy i będzie zależało. Bierzmy się więc do działania.

I w te słowa żegnam się z Wami mym pozytywnym, wędkarskim pozdrowieniem!

Dawid Sokołowski

Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby dodać komentarz

https://www.iparts.pl/dragon

Blog Zwędkowani TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Polecane filmy wędkarskie

loading...
Podsumowanie sezonu muchowego
Savage Gear Line Thru
Świnki mój pierwszy raz
Produkcja przynęt gumowych w domu
Karasie na spławik
Feeder- sygnalizator brań Energofish iBite
ABC Wędkarstwa. Lekcja 6. Kraina lipienia I Wędkarstwo
Karpiowa Liga Zimowa

Łowiska

loading...
For Him

Sprzęt wędkarski

loading...
For Her

Polecane artykuły

loading...
Grunt
Spinning
Spławik
Inne metody
Wiadomości
Łowiska
Sprzęt