Wybierz kategorię tematyczną

Kolejne spotkanie z kołowrotkami Firmy Grauvell , tym razem na stół trafiły młynki z serii ZENITH X. Zgodnie z informacjami uzyskanymi do właściciela sprzętu kołowrotki używane bardzo intensywnie przez 3 sezony i kolejne 3 sezony z mniejszym natężeniem , daje to 6 lat pracy w warunkach plażowych .

 

Po otwarciu kołowrotka standardowe rozbieranie i mycie wszystkich podzespołów , następnie oględziny poszczególnych elementów. Korpus kołowrotka wykonany z dobrego kompozytu , wszystkie gniazda w dobrej kondycji bez ponadnormatywnego luzu.

 

 

Łożyska oporowe OWC zastosowanie w tym modelu to bardzo trwała konstrukcja stosowana u innych wiodących producentów kołowrotków . Stan łożysk OWC pozwoli spokojnie pracować tym kołowrotka jeszcze kilka ładnych lat.

 

 

Wszystkie rozebrane kołowrotki miały przekładnie w bardzo dobrym sanie jak na 6 lat pracy – wykazują nieznaczne ślady zużycia odpowiadające przebiegowi . Materiały z jakich wykonano przekładnie są dobrej jakości – łożyska podpierające przekładnie po myciu i smarowaniu mogły zostać zabudowane z powrotem – łożyska bez luzów i śladów korozji .

 

 

Oś główna oraz mechanizm posuwu szpuli Wormschaft w bardzo dobrym stanie bez odkształceń , mechanizm wykonany w bardzo solidny sposób podparty na łożyskach pozwala na bardzo płynne i precyzyjne układanie żyłki na szpuli .

 

 

Kabłąk i zespół rolki prowadzącej żyłkę w stanie odpowiadającym przebiegowi,  niestety wszystkie rolki wykazywały ślady zużycia , wytarcia rolek w różnym stopniu wskazywały na wcześniejsze problemy ze smarowaniem, ten element kołowrotka wymagaspecjalnej troski, ale o tym później.

 

 

Szpula razem z tarczami hamulca posiada standardowe tarcze metalowe i filcowe po myciu i smarowaniu będzie nadal działał bez zarzutu .

 

 

Podsumowując całość przeprowadzonego przeglądu kołowrotków można stwierdzić że Model ZENITH X to bardzo udana konstrukcja a zastosowane komponenty i ich jakość pozwolą na długą eksploatację kołowrotków pod warunkiem przeprowadzania okresowej konserwacji .

 

 

 

Wracając do tematu związanego z uszkodzeniami rolek prowadzących żyłkę , jest to dosyć często spotykana przypadłość we wszystkich kołowrotkach różnych marek.

W tym miejscu należy nadmienić że Firma Grauvell stanęła na wysokości zadania i dostarczyła nieodpłatnie w ramach przeglądu pogwarancyjnego nowe rolki w celu wstawienia ich do kołowrotków. Tego typu zachowanie powinno być stawiane za wzór dla innych firm, które generalnie odmawiają sprzedaży części do kołowrotków nie mówiąc już o ich darmowym udostępnieniu !!!!

Wielkie brawa dla FIRMY i przedstawiciela handlowego na Polskę.

 

Piotr Wieczorek

Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby dodać komentarz