
Byłem trochę w rozdrożu. Miałem ochotę pojechać na Ślęzę, ale nie dawały mi spokoju te duże odrzańskie klenie. Animacja z satelity wskazywała na deszcz…
Czytaj więcej:Od kilku sezonów uczę się łowić sandacze. Nie będę pisał o łowieniu na woblery, czy silikonowe przynęty. O tym można zapełnić cały dysk komputera.
Czytaj więcej:Wiosna to dla spławikowca czas płoci, jazi i kleni. Choć zmienna pogoda wpływa na zmienny apetyt ryb to i tak właśnie teraz jest szczególna szansa na…
Czytaj więcej:Mogę październik już podsumować. Początek miesiąca był obiecujący- z upływem czasu efekty coraz słabsze. Chciałem zapunktować solidnymi…
Czytaj więcej:Grand Prix haczyk.pl 2018 dobiegło końca. Poziom był bardzo wyrównany, złowiono wiele pięknych ryb. Doskonałą formę potwierdził Budek,
Czytaj więcej:Dźwięk budzika wyrwał mnie ze snu. Nieludzka pora pobudki i nabrzmiałe jeszcze snem powieki, ledwie zmrużone dwie godziny wcześniej, nie…
Czytaj więcej:Kilka czerwcowych dni spędzonych nad wodą i coś się udało ugrać. Spora przeplatanka aktywności. Był dzień, że praktycznie każdego woblera…
Czytaj więcej:Sporo godzin w bieżącym sezonie spędziłem na łowieniu popperami. Jest to przynęta powierzchniowa o charakterystycznej pracy. Lekko…
Czytaj więcej:Jest lipiec. Pstrągowe rzeki odpoczywają po muszkarskim święcie jakim jest rójka jętki majowej. Spinningistów jest coraz mniej, brzegi rzek…
Czytaj więcej:Parafrazując klasyka: kleń jaki jest każdy widzi, ale nie każdy potrafi go złowić. Dlaczego? W tej serii artykułów powiem Ci co zrobić, aby…
Czytaj więcej:Drgająca szczytówka to niezwykle skuteczna metoda wędkowania. Jak dobrać sprzęt? Jak nęcić i łowić? Odpowiedzi na te i inne pytania o…
Czytaj więcej:Po powrocie z urlopu postanowiliśmy w piękną słoneczną niedzielę posiedzieć przy sygnalizatorach na komercji. Wybór padł na Rogów Legnicki.
Czytaj więcej:Przed pracą mini zasiadeczka, rozgrzeweczka przed jutrzejszym wędkowankiem...Raniutko w autko i w dróżkę, co by przed słoneczkiem zdążyć
Czytaj więcej:Noc... Cisza... Cisza w powietrzu przerażonym nagłym nadejściem chłodu. Spokój, którego prawie można dotknąć. Wszystkie problemy zostały za…
Czytaj więcej:Wiosna to dla spławikowca czas płoci, jazi i kleni. Choć zmienna pogoda wpływa na zmienny apetyt ryb to i tak właśnie teraz jest szczególna…
Czytaj więcej:Marzec tego roku odwzorował stare pogodowe porzekadło "w marcu jak w garncu". Wiosna wdarła się impetem i rozgościła za dnia, aczkolwiek nocą,
Czytaj więcej:Klenia złowiłem 9 marca na rzece Nene. Nad wodę przyjechałem jak zwykle okolo 7. Było około 8 stopni, woda dość mętna, szybko przygotowałem…
Czytaj więcej:Zimą ryby zachowują się często nieprzewidywalnie. Wydaje się, że połowy na mormyszkę, to sposób na ostrożne zimowe okonie. Tymczasem zdarza…
Czytaj więcej:Mocno się wahałem przed decyzją nabycia sprzętu muchowego. W mojej głowie był zakorzeniony wizerunek, że ta metoda jest zarezerwowana dla…
Czytaj więcej:Od kilku sezonów uczę się łowić sandacze. Nie będę pisał o łowieniu na woblery, czy silikonowe przynęty. O tym można zapełnić cały dysk…
Czytaj więcej:Spontaniczna akcja... Rano wybrałem się na zakończenie Ligi Ślęzy gdzie po cichu liczyłem, że namówię niezawodnego w temacie muchowania…
Czytaj więcej:Biała Przemsza to rzeka obdarzona przez matkę naturę, lecz pokrzywdzona przez człowieka. Jej nietuzinkowa uroda i mroczny charakter stawiają ją
Czytaj więcej:Wcieliłem w życie to, o czym myślałem od kilku miesięcy. Kupiłem pozwolenie roczne na wędkowanie na odcinku „Tarlisk Górnej Raby”
Czytaj więcej:Jest to akwen dzierżawiony przez PZW okręgu Toruńskiego, położony w wsi Warpalice w gminie Osiek. Powierzchnia to 7,1 ha jeziorko typu…
Czytaj więcej:Przewodnicywedkarscy.pl zorganizowali grupową wyprawę wędkarską do swojej bazy wędkarskiej nad rzeką Pad we Włoszech. "Oczywiście celem…
Czytaj więcej:Jako, że wiosną i latem ubiegłego roku miałem przyjemność testować dwa kije z serii Nano Lite Dragona (2,45 m 3-14gr oraz 2,13m 1-10gr)
Czytaj więcej:Na wstępie kilka słów wprowadzenia, od ok. 10 lat zajmuje się serwisowaniem i naprawą kołowrotków wędkarskich w różnych odmianach i…
Czytaj więcej:Ostatni rok poświęciłem spinningowi. Przy tej okazji wróciłem do robienia własnych przynęt. Nie rezygnuję z nabywania wabików w sklepach, bo…
Czytaj więcej:Poszukiwane wędkarskiego złotego środka jest tak samo intrygujące jak samo łowienie ryb. Co roku producenci sprzętu wędkarskiego zasypują nas…
Czytaj więcej:Kolejne spotkanie z kołowrotkami Firmy Grauvell , tym razem na stół trafiły młynki z serii ZENITH X. Zgodnie z informacjami uzyskanymi do właściciela sprzętu kołowrotki używane bardzo intensywnie przez 3 sezony i kolejne 3 sezony z mniejszym natężeniem , daje to 6 lat pracy w warunkach plażowych .
Po otwarciu kołowrotka standardowe rozbieranie i mycie wszystkich podzespołów , następnie oględziny poszczególnych elementów. Korpus kołowrotka wykonany z dobrego kompozytu , wszystkie gniazda w dobrej kondycji bez ponadnormatywnego luzu.
Łożyska oporowe OWC zastosowanie w tym modelu to bardzo trwała konstrukcja stosowana u innych wiodących producentów kołowrotków . Stan łożysk OWC pozwoli spokojnie pracować tym kołowrotka jeszcze kilka ładnych lat.
Wszystkie rozebrane kołowrotki miały przekładnie w bardzo dobrym sanie jak na 6 lat pracy – wykazują nieznaczne ślady zużycia odpowiadające przebiegowi . Materiały z jakich wykonano przekładnie są dobrej jakości – łożyska podpierające przekładnie po myciu i smarowaniu mogły zostać zabudowane z powrotem – łożyska bez luzów i śladów korozji .
Oś główna oraz mechanizm posuwu szpuli Wormschaft w bardzo dobrym stanie bez odkształceń , mechanizm wykonany w bardzo solidny sposób podparty na łożyskach pozwala na bardzo płynne i precyzyjne układanie żyłki na szpuli .
Kabłąk i zespół rolki prowadzącej żyłkę w stanie odpowiadającym przebiegowi, niestety wszystkie rolki wykazywały ślady zużycia , wytarcia rolek w różnym stopniu wskazywały na wcześniejsze problemy ze smarowaniem, ten element kołowrotka wymagaspecjalnej troski, ale o tym później.
Szpula razem z tarczami hamulca posiada standardowe tarcze metalowe i filcowe po myciu i smarowaniu będzie nadal działał bez zarzutu .
Podsumowując całość przeprowadzonego przeglądu kołowrotków można stwierdzić że Model ZENITH X to bardzo udana konstrukcja a zastosowane komponenty i ich jakość pozwolą na długą eksploatację kołowrotków pod warunkiem przeprowadzania okresowej konserwacji .
Wracając do tematu związanego z uszkodzeniami rolek prowadzących żyłkę , jest to dosyć często spotykana przypadłość we wszystkich kołowrotkach różnych marek.
W tym miejscu należy nadmienić że Firma Grauvell stanęła na wysokości zadania i dostarczyła nieodpłatnie w ramach przeglądu pogwarancyjnego nowe rolki w celu wstawienia ich do kołowrotków. Tego typu zachowanie powinno być stawiane za wzór dla innych firm, które generalnie odmawiają sprzedaży części do kołowrotków nie mówiąc już o ich darmowym udostępnieniu !!!!
Wielkie brawa dla FIRMY i przedstawiciela handlowego na Polskę.
Piotr Wieczorek