
Byłem trochę w rozdrożu. Miałem ochotę pojechać na Ślęzę, ale nie dawały mi spokoju te duże odrzańskie klenie. Animacja z satelity wskazywała na deszcz…
Czytaj więcej:Od kilku sezonów uczę się łowić sandacze. Nie będę pisał o łowieniu na woblery, czy silikonowe przynęty. O tym można zapełnić cały dysk komputera.
Czytaj więcej:Wiosna to dla spławikowca czas płoci, jazi i kleni. Choć zmienna pogoda wpływa na zmienny apetyt ryb to i tak właśnie teraz jest szczególna szansa na…
Czytaj więcej:Dobiegła końca nasza całoroczna rywalizacja w ramach Grand Prix haczyk.pl 2019! Regulamin premiuje najbardziej uniwersalnych wędkarzy, więc tym…
Czytaj więcej:Grand Prix haczyk.pl 2018 dobiegło końca. Poziom był bardzo wyrównany, złowiono wiele pięknych ryb. Doskonałą formę potwierdził Budek,
Czytaj więcej:O największej rybie Europy marzy prawie każdy wędkarz. Regularne łowienie sumów nie jest jednak łatwe, a łowienie ryb z dwójką z przodu - to…
Czytaj więcej:Dobiegła końca rywalizacja w I Turze Ligi Ślęzy. Ta unikatowa, koleżeńska rywalizacja przyciągnęła 33 uczestników, którzy przez kilka…
Czytaj więcej:Redaktor haczyk.pl Jaceen, należy do tych wędkarzy, którzy łowią skutecznie o każdej porze roku. Opisy wypraw spinningowych na klenie, jazie,
Czytaj więcej:Pierwszy dzień wiosny mimo to sceneria zimowa. Dobrze, że temperatura wskoczyła na plus. Ostatnie dni nie dawały szans na wyprawę. Przenikliwie…
Czytaj więcej:Mój kolega mieszka nad małą rzeczką ''Stara Struga''. Pewnego razu zaproponował, że pokaże mi coś ciekawego. Gdy zbliżaliśmy się do…
Czytaj więcej:Noc... Cisza... Cisza w powietrzu przerażonym nagłym nadejściem chłodu. Spokój, którego prawie można dotknąć. Wszystkie problemy zostały za…
Czytaj więcej:To była kolejna 24 godzinna zasiadka w tym sezonie. Woda na której siedliśmy jest dzika i pod kątem dużych karpi nie należy do najłatwiejszych…
Czytaj więcej:Drgająca szczytówka to niezwykle skuteczna metoda wędkowania. Jak dobrać sprzęt? Jak nęcić i łowić? Odpowiedzi na te i inne pytania o…
Czytaj więcej:Feeder to najbardziej prymitywna metoda wędkarska. Po prostu zarzucasz zestaw i czekasz. Tak przynajmniej wydaje się niektórym wędkarzom. Ci,
Czytaj więcej:Moje osobiste wojaże z tyczką nabierają tempa. Powszechnie uważana metoda za wyczynową, góruje podczas moich rekreacyjnych wyjazdów na ryby.
Czytaj więcej:Klenia złowiłem 9 marca na rzece Nene. Nad wodę przyjechałem jak zwykle okolo 7. Było około 8 stopni, woda dość mętna, szybko przygotowałem…
Czytaj więcej:Sięgając pamięcią do początków mojej przygody z wędkarstwem przypominam sobie moje pierwsze wyprawy ze spławikówką... Było to parę
Czytaj więcej:O zanętach znanego wielokrotnego mistrza świata Marcela van den Eynde słyszał niemal każdy spławikowiec. Wielu z nich uważa iż są to…
Czytaj więcej:Mija trzeci sezon, gdy podjąłem próbę łowienia nocą sprzętem muchowym. Mało dostępnych informacji, nikt ze znajomych tak nie łowił. Trzeba…
Czytaj więcej:Zima wreszcie nadeszła. Nasze wody pokrywają się coraz grubszym lodem- warto pomyśleć o łowieniu spod lodu. Pamiętajcie o bezpieczeństwie!!!
Czytaj więcej:Zimą ryby zachowują się często nieprzewidywalnie. Wydaje się, że połowy na mormyszkę, to sposób na ostrożne zimowe okonie. Tymczasem zdarza…
Czytaj więcej:Spontaniczna akcja... Rano wybrałem się na zakończenie Ligi Ślęzy gdzie po cichu liczyłem, że namówię niezawodnego w temacie muchowania…
Czytaj więcej:Na naszym forum jest już ponad 2000 tematów i dyskusji dotyczących łowisk wędkarskich. Zarówno tych ogólnodostępnych jak i komercyjnych a…
Czytaj więcej:Biała Przemsza to rzeka obdarzona przez matkę naturę, lecz pokrzywdzona przez człowieka. Jej nietuzinkowa uroda i mroczny charakter stawiają ją
Czytaj więcej:Jako, że wiosną i latem ubiegłego roku miałem przyjemność testować dwa kije z serii Nano Lite Dragona (2,45 m 3-14gr oraz 2,13m 1-10gr)
Czytaj więcej:Kilka lat temu koleje życiowego losu zmusiły mnie do przeprowadzki. Opuściłem rodzinne Mazury i zamieszkałem w Warszawie. Zmiana ta oprócz…
Czytaj więcej:Firma Tokarex - znany na rynku dystrybutor pontonów, oferuje znakomitej jakości akumulatory - KOYOSONIC - jednego z czołowych producentów na…
Czytaj więcej:Produkty ręcznie wykonywane z roku na rok zyskują na popularności nie tylko w branży wędkarskiej. Coraz więcej Klientów oczekuje…
Czytaj więcej:O największej rybie Europy marzy prawie każdy wędkarz. Regularne łowienie sumów nie jest jednak łatwe, a łowienie ryb z dwójką z przodu - to już prawdziwy wyczyn. Do tego zadania trzeba się odpowiednio przygotować sprzętowo. Jakie akcesoria wybrać na początek do łowienia stacjonarnego?
Pierwszy krok
Jednym z największych błędów, który popełniają początkujący wędkarze, w tym początkujący sumiarze, jest zaczynanie przygody od wizyty w sklepie wędkarskim. Nie mając doświadczenia, łatwo dać się omamić błyszczącym blankom wędzisk i krzykliwym designom kołowrotków. W takiej sytuacji łatwo wydać pieniądze na sprzęt, który później okaże się dla nas nieodpowiedni. Można wtedy stracić duże sumy, ale pieniędzy…
Zamiast tego lepiej pojechać na suma z kimś, kto ma doświadczenie, nawet jeśli nie będziesz mógł sam łowić. Dzięki temu poznasz sam siebie i sprawdzisz, czy wielogodzinne, często bezrybne zasiadki są dla Ciebie. Nie każdy jest gotów przesiedzieć setki godzin nad wodą, by w sezonie złowić kilka ryb (a na początku można mieć takie wyniki lub słabsze). Poza tym sezon na suma trwa raptem 4 dobre miesiące, więc zapytaj sam siebie czy znajdziesz czas, żeby sensownie połowić w tym okresie i czy warto wydawać od razu wielkie pieniądze. Na początek może wystarczy sprzęt, którego używasz np. na karpie lub dorsze. Przecież na taki sprzęt łowi się ryby po 30-40 kg. Szansa, że szybko weźmie sum większy od Ciebie, jest na prawdę mała, chyba że np. jeździsz ze znajomymi sumiarzami na Odrę.
Jeżeli już wciągnąłeś się w łowienie sumów i masz do wydania trochę kasy na sprzęt, powinieneś zaopatrzyć się w kilka akcesoriów.
Wędka na suma
Porządny kij można kupić już za 100-200 zł. Z pewnością wytrzyma on potyczki z wieloma sumami. Zwróć uwagę na to, czy przelotki ułożone są równo, czy mocowanie kołowrotka jest pewne i czy na blanku nie ma widocznych uszkodzeń. Wędki z tej samej półki cenowej zwykle mają podobną jakość. Sumiarze stacjonarni zwykle preferuję wędki długości 2,7-3,0 m. Mają one w nazwie Cat (ang. sum) więc łatwo znaleźć, które to. Tu jedna uwaga – inny kij będzie do łowienia na żywe przynęty a inny do spinningu.
Kołowrotek sumowy
Multiplikator powinien być mocniejszy od kołowrotka ze stałą szpulą, ale nie jest to dobry wybór na początek, jeżeli nigdy nie łowiłeś multiplikatorem. Tradycyjne kołowrotki też dają radę. Również da się je kupić w przedziale 100-200 zł. Wielkość kołowrotka to minimum 4000. Im większy, tym więcej linki pomieści. Powinien być masywny, z grubym kabłąkiem i solidną rączką. Zwróć uwagę, czy płynnie pracuje. Nadadzą się modele oznaczone jak Cat, Carp, Sea.
Plecionka na suma
Jako linkę główną można zastosować żyłkę lub plecionkę, ale większość wędkarzy wybiera plecionkę, która jest bardziej wytrzymała. Średnica 0,30-0,50 mm. Odcinek plecionki przy przyponie dobrze jest zabezpieczyć rurką silikonową, która uchroni suma przed otariami od plecionki w czasie holu.
Przypony również wykonuje się z plecionki ale grubszej, a czasem sztywniejszej, która jest bardziej odporna na przecieranie przez zęby suma. Można kupić gotowe przypony do żywca lub rosówek, a nawet całe zestawy. Tu trzeba jednak uważać, bo w Polsce obowiązują nieco inne przepisy niż w innych krajach Europy – można stosować tylko jeden hak lub jedną kotwicę do żywca. Dlatego proponuję przypony polskiej firmy Jaxon.
Drobne akcesoria sumowe
Haczyki, kotwice, krętliki, kółka łącznikowe – tu nie ma co oszczędzać. Zestaw jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Rzadko zdarza się, żeby w trakcie holu pękła wędka, częściej rozgina się hak lub zawodzi krętlik. Wybieramy sprawdzonych producentów jak Owner, VMC czy Gamakatsu.
Inny sprzęt na połów suma
Bardzo przyda się rękawica do podbierania, mata z miarą, masywne szczypce do odhaczania, odpowiednia waga, spławiki żywcowe, spławiki podwodne, podpórki sumowe lub plażowe, ciężarki gruntowe, siatka na żywce, dzwoneczki lub sygnalizatory elektroniczne, czołówka, duże stopery na plecionkę i na haki (żeby żywiec nie spadał). Lista mogłaby być dłuższa, ale na początek to i tak sporo.
Rafał Pokusiński